Kamil S. Sikora| 

Szybko doprowadza do zgonu. Często to jedyny objaw choroby

13

W większości przypadków ból pleców jest spowodowany siedzącą pracą, nadmiernym wysiłkiem fizyczny lub urazem mechanicznym. Jak się jednak okazuje, ta uciążliwa dolegliwość może być również objawem rozwijającej się choroby. Dowiedz się, o jakich problemach zdrowotnych mogą świadczyć nawracające bóle pleców.

Szybko doprowadza do zgonu. Często to jedyny objaw choroby
O czym może świadczyć ból pleców? (Licencjodawca, ProfessionalStudioImages)

Tętniak aorty brzusznej

Na rozwój tętniaka aorty brzusznej narażone są szczególnie pacjenci z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym lub osoby borykające się z nadwagą i otyłością. Jeżeli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka i dokuczają ci nagłe i silne dolegliwości bólowe pleców lub brzucha, powinieneś jak najszybciej udać się do specjalisty. Do innych objawów tego schorzenia można zaliczyć nadmierne wydzielanie potu oraz nieustający ból promieniujący do kończyn dolnych, pośladków i miednicy. Czasami ból pleców jest jedynym znakiem ostrzegawczym.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)

ZZSK nazywane również chorobą Bechterewa, to przewlekły stan zapalny, który atakuje odcinek lędźwiowy, szyjny i piersiowy kręgosłupa oraz stawy krzyżowo-biodrowe. Objawem zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa jest ból promieniujący od pleców do kolan lub bioder.

W przebiegu tego schorzenia dolegliwości stopniowo nasilają się w ciągu kilku miesięcy. Poza tym bardzo często pojawiają się w nocy i ustępują w ciągu dnia. Osoby dotknięte zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa odczuwają zesztywnienie ciała, cierpią z powodu jego ograniczonej ruchomości i mają problemy z wyprostowaniem się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skarżył się na ból nóg i pleców. Był w szoku, gdy lekarze odkryli przyczynę

Zawał serca

Ta powszechnie występująca dolegliwość może świadczyć również o zbliżającym się zawale serca. Zdarza się, że ból w obrębie klatki piersiowej jest mylony ze wspomnianym bólem pleców. Objawy współtowarzyszące to m.in.: nudności, uczucie duszności, przewlekłe zmęczenie, poty, ból karku i szczęki, pieczenie za mostkiem oraz kłucie w klatce piersiowej. Tego rodzaju symptomów nie wolno lekceważyć i jeśli się pojawią, wówczas należy szybko reagować. Jeżeli nie ustępują samoistnie i stają się dla nas coraz bardziej uciążliwe, powinniśmy zadzwonić po pogotowie lub natychmiast udać się na izbę przyjęć.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić