Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Wielu Polaków tak robi przed snem. Ryzyko raka tarczycy wzrasta

21
Podziel się:

Już jakiś czas temu naukowcy ostrzegali, że nadmiar niebieskiego światła w nocy zaburza prawidłowy sen i wpływa niekorzystnie na naszą kondycję zdrowotną. Jak się okazuje, tego typu oświetlenie może również przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Do takich wniosków doszli hiszpańscy naukowcy.

Wielu Polaków tak robi przed snem. Ryzyko raka tarczycy wzrasta
Jakie czynniki zwiększają ryzyko raka tarczycy? (Licencjodawca, Sonate)

Naukowcy Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) przeprowadzili badania pod kątem wpływu sztucznego niebieskiego światła na rozwój komórek nowotworowych w naszym organizmie. Wyniki tej analizy opublikowano na łamach czasopisma "Epidemiology".

Zespół naukowy, którym kierował Manolis Kogevinas, doszedł do wniosku, że ekspozycja na ten rodzaj oświetlenia zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego. Jak wynika z wcześniejszych badań ISGlobal nadmierna ilość światła emitowanego przez białe diody LED oraz ekrany telefonów czy laptopów obniża ilość i jakość snu, a także może się przyczynić do rozwoju nadwagi, otyłości oraz nowotworu prostaty, tarczycy i płuc.

Dotyczy to zwłaszcza osób pracujących na nocnych zmianach. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), praca w nocy jest jednym z czynników ryzyka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nietypowe objawy raka tarczycy

Podczas badania jego autorzy dokonali analizy danych medycznych 2000 dorosłych osób z Madrytu i Barcelony. Wśród nich 660 uczestników cierpiało na nowotwór jelita grubego, natomiast pozostali zostali wybrani losowo. Natężenie niebieskiego światła w nocy pochodzącego z zewnątrz zostało określone na podstawie obrazów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Poziom ekspozycji na sztuczne oświetlenie oszacowano przy pomocy zdjęć satelitarnych, dlatego podczas badania nie zostało uwzględnione używanie rolet przez uczestników. Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że uczestnicy z największą ekspozycja na sztuczne światło byli o 60 proc. bardziej narażeni na rozwój raka jelita grubego.

Z kolei według American Cancer Society ekspozycja na światło w nocy zwiększa ryzyko rozwoju raka tarczycy. Badania naukowców zostały opublikowane w magazynie ''Cancer''. - Biorąc pod uwagę dobrze ugruntowane dowody, potwierdzające rolę ekspozycji na światło w nocy i zaburzeń dobowych, mamy nadzieję, że nasze badanie zmotywuje naukowców do dalszego badania związku między światłem w nocy a rakiem i innymi chorobami – powiedział kierownik badań dr Qian Xiao.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
strachyna
2 miesiące temu
hahaha. Oczy wysiadają gdy się nie widzi dobrze. Towarzyszy mi wściekłość na kable, które są coraz cieńsze i się urywają, nie da się rozkręcić przedłużacza. Światło białe, czyli dla niektórych niebieskie(lepiej zakładać filtry UV), to światło dzienne do którego stworzony jest człowiek. Ledy i Halogeny białe dają największą wydajność, rozróżnianie kolorów i widzenie. CRI 95+, 5600 K- 6800K. To do życia, zabawy i pracy. Do spania można się lekko okryć kołdrą, zasłonić poduszką, szafą itp. może i powinno być żółte(ciepłe).
Lekarz
2 miesiące temu
Telefony komórkowe(smartfony) są szkodliwe dla zdrowia(emitują fale i promieniowanie). Naukowcy już to dawno ustalili, lecz wyniki badań utajniono lub zbagatelizowano. Pieniądze i postęp jest ważniejszy od zdrowia. Chorzy i zmarli to tylko statystyka.
siko
2 miesiące temu
To są już szczyty głupoty.
DoZo
2 miesiące temu
Kiedyś przedawkowałem absynthe. Przełyk palił żywym ogniem i w dołku mnie ściskało. Poszedłem na gastroskopię. Wjazd do rury od góry bez anestezji. Po badaniu było dużo fiu fiu i cmokania. Cwaniak w kitlu zapisał mi pigulki do końca życia. Receptę wywaliłem do śmietnika. Dziś prawdziwych lekarzy już nie ma.
80 latek
2 miesiące temu
Najwiekszym wrogiem człowieka jest czas.Czuje to...na własnej skorze.
vice
2 miesiące temu
Nowotwory są od patogenów a nie od kolorów!
Satyryk
2 miesiące temu
Śniegu nie ma a i tak wszędzie pełno bał wanów
Instytut Lani...
2 miesiące temu
no ba niebieski obrus na stole przyczynia się do osteoporozy a obraz na ścianie z niebieskimi kwiatkami robi próchnicę zębów
bzdury
2 miesiące temu
Moja matka nigdy nie miała telefonu komórkowego, tv nie ogladała, do koscioła chodziła i zmarła na raka!
ale
2 miesiące temu
BZURY wyssane z palca, ci naukowcy maja problemy z mysleniem logicznym!
Polak
2 miesiące temu
No to teraz zbiorowy, światowy pozew na producentów telefonów
Kuba
2 miesiące temu
A co z Odrą ...kto ją zatruł?
Irena
2 miesiące temu
Ja mam zaburzenia jak słucham pani Pawłowicz Macierewicza Kaczyńskiego Kurskiego itp zauważyłam że chodzę do tyłu jak byk to RAK
szok
2 miesiące temu
Noo... niedługo rak będzie od czytania takich newsów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić