DM| 
aktualizacja 

Tak sprawdzisz, czy twoje tętnice są zdrowe. Wystarczy prosty test

78

Nie zależnie od stanu zdrowia, każdy z nas powinien regularnie wykonywać badania krwi. Inną metodą na sprawdzenie kondycji naszego organizmu jest wykonanie prostego testu. Zrób go i dowiedz się, czy nie grozi ci choroba tętnic obwodowych.

Tak sprawdzisz, czy twoje tętnice są zdrowe. Wystarczy prosty test
(Pixabay)

Przyczynami rozwoju chorób tętnic obwodowych są zazwyczaj zatory, zakrzepy, zapalenie tętnic i miażdżyca. Do głównych czynników ryzyka tych poważnych schorzeń można zaliczyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, nadciśnienie, cukrzycę, otyłość, niezdrową dietę, palenie papierosów i zbyt niską aktywność fizyczną.

Żeby sprawdzić, czy znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka, poza zrobieniem badań krwi, możemy wykonać samodzielnie prosty test. Warto go zrobić, bo jego wynik może nas ostrzec przed rozwojem niebezpiecznej choroby i tym samym uchronić przed wstąpieniem poważniejszych objawów.

Na początek kładziemy się na podłodze i unosimy stopy do góry. Nasze nogi powinny być wtedy ugięte pod kątem 45 stopni w stosunku do tułowia. W tej pozycji pozostajemy przez kilka minut, a potem sprawdzamy jaki kolor mają nasze stopy. Jeśli zauważymy, że jedna z naszych stóp lub obie stały się blade, może to świadczyć o zaburzeniach pracy układu krążenia.

W sytuacji, gdy tętnice obwodowe są niedrożne, wówczas nasze mięśnie nie otrzymują dostatecznej ilości tlenu. Wtedy nierzadko pojawia się* drętwienie i ból kończyn dolnych. Symptomy te świadczą o rozwoju choroby tętnicy obwodowej. Pamiętajmy, że nie podjęcie odpowiedniego leczenia, na dłuższą metę może doprowadzić do *udaru mózgu i zawału serca.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić