Milena Górecka| 
aktualizacja 

Uciążliwy objaw cukrzycy. Wiele osób nie ma pojęcia, że to jej efekt

19

Diabetycy borykają się z wieloma konsekwencjami swojej choroby. Z badań wynika, że do listy problemów mogą dopisać kolejny, tym razem związany ze strukturą kręgosłupa. Okazuje się bowiem, że cukrzyca typu 2 istotnie wpływa na krążki międzykręgowe.

Uciążliwy objaw cukrzycy. Wiele osób nie ma pojęcia, że to jej efekt
Tak cukrzyca wpływa na krę (Licencjodawca, Pali Rao)

Wpływ cukrzycy na krążki międzykręgowe

Zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu w Utah posłużył się zaawansowaną technologią – SAXS - aby na poziomie molekularnym zbadać, jak cukrzyca wpływa na kolagen w krążkach międzykręgowych. Okazuje się, że:

  • W zdrowych organizmach kolagen w krążkach międzykręgowych może się obracać i rozciągać pod wpływem nacisku.
  • U szczurów z cukrzycą typu 2 zaobserwowano, że ta zdolność jest znacząco ograniczona. Choroba prowadzi do sztywnienia kolagenu i zwiększenia liczby tzw. niestrawionych wiązań krzyżowych w kolagenie. Ogranicza to zdolność krążków do adaptacji pod naciskiem.
  • Oznacza to, że w warunkach cukrzycy mechanizmy pozwalające kolagenowi na obrót i rozciąganie pod naciskiem są znacznie ograniczone. To prowadzi do przedwczesnej degeneracji krążków, czyniąc je mniej elastycznymi, bardziej kruchymi i podatnymi na uszkodzenia.

Tymczasem ból dolnej części pleców, często związany z degeneracją wspomnianych krążków, wiąże się ze sporym dyskomfortem i może być jedną z przyczyn niepełnosprawności.

Znaczenie nowej wiedzy

Te przełomowe wyniki badań dają nam do zrozumienia, jak ważne dla zdolności krążka do wytrzymywania nacisku są reorientacja, prostowanie, rozciąganie i ślizganie się kolagenu. Cukrzyca typu 2 zakłóca te mechanizmy, co prowadzi do zmian w biomechanice całego krążka.

Naukowcy podkreślają znaczenie dalszych badań nad wpływem cukrzycy na układ szkieletowy i sugerują, że otworzyli drogę do opracowania nowych metod leczenia bólu dolnej części pleców dla osób z cukrzycą. Zwracają również uwagę na złożoność wpływu, jaki choroby metaboliczne mogą mieć na różne aspekty zdrowia fizycznego.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PNAS Nexus.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić