Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik | 
aktualizacja 

Złośliwy, ale rosnący bardzo powoli. Tak daje o sobie znać rak trzustki

16

Skóra bywa ekranem, na którym wyświetlają się pierwsze oznaki choroby. Tak bywa w przypadku pojawienia się rumienia wędrującego. O czym świadczy jego obecność?

Złośliwy, ale rosnący bardzo powoli. Tak daje o sobie znać rak trzustki
O czym może świadczyć rumień na ciele? (Getty Images, Ted Gough)

Czym jest rumień wędrujący?

Rumień wędrujący to zjawisko skórne, które charakteryzuje się powolnym, pierścieniowym rozprzestrzenianiem się rumienia z jego centralnego punktu.

Najczęściej kojarzony jest z boreliozą (chorobą przenoszoną przez kleszcze), może jednak występować również w kontekście innych stanów chorobowych, w tym nowotworów.

Rumień wędrujący a nowotwór trzustki

Zjawisko rumienia wędrującego występuje w kontekście glukagonomy – bardzo rzadko występującego guza hormonalnie czynnego wywodzącego się z komórek alfa trzustki i wydzielającego glukagon (czyli hormon odpowiadający za prawidłowe stężenie glukozy we krwi w stanie głodu). To nowotwór złośliwy, ale rosnący bardzo powoli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza

Nadmiar glukagonu w krwiobiegu manifestuje się m.in. poprzez niekontrolowane podwyższanie stężenia glukozy we krwi oraz obecność rumienia wędrującego, który może pojawiać się, goić i po kilkunastu dniach znowu pojawiać.

Inne objawy nowotworu trzustki

Choć późna wykrywalność raka trzustki wynika z tego, że jest to nowotwór, który długo nie daje o sobie znać, to aż u 75 proc. pacjentów (na wczesnym etapie choroby) zaobserwowano przewlekłe zmęczenie, złe samopoczucie oraz swędzenie skóry.

Jego objawy mogą również obejmować utratę apetytu, utratę masy ciała bez wyraźnej przyczyny, żółtaczkę, bóle brzucha lub pleców, nudności, zaburzenia trawienia oraz zmiana rytmu wypróżniania się idąca w parze ze zmianą wyglądu stolca i moczu.

W przypadku nowotworu trzustki może się okazać, że stolec jest "blady" i gliniasty, a mocz ciemny.

Diagnoza i znaczenie wczesnego wykrycia

Diagnoza nowotworu trzustki jest często trudna ze względu na brak specyficznych objawów we wczesnych stadiach choroby. Stosuje się różne metody diagnostyczne, takie jak badania obrazowe (USG, CT, MRI), biopsję czy marker CA 19-9.

Należy przy tym pamiętać, że im szybsza diagnoza, tym większe szanse na skuteczne leczenie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić