Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KKG
|

Wczesne objawy udaru mózgu u kobiet. Są inne niż u mężczyzn

3
Podziel się:

Niewiele osób wie, że objawy udaru mózgu u kobiet mogą dawać inne objawy niż u mężczyzn. Kobiety są również bardziej narażone na udar ze względu na hormony żeńskie. To właśnie dlatego udar zabija częściej kobiety. Amerykańskie Stowarzyszenie Udaru Mózgu przedstawiło listę symptomów, na które kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę.

Wczesne objawy udaru mózgu u kobiet. Są inne niż u mężczyzn
(123RF)

Udar u kobiet

Nie wolno lekceważyć nagłego osłabienia, zaburzeń, mowy, ruchu i czucia w rękach oraz nogach czy charakterystycznego wykrzywienia twarzy. To najbardziej charakterystyczne objawy udaru, ale nie tylko one powinny wzbudzić naszą czujność.

U kobiet może pojawić się ból w klatce piersiowej i duszności, które bardzo często są mylone z objawami ataku serca. Innym, mało znanym objawem udaru mózgu jest również czkawka połączona z bólem w klatce piersiowej. To jeden z najwcześniejszych znaków ostrzegających przed zbliżającym się udarem.

U kobiet pojawiają się również zmiany w psychice. Są one związane z pojawieniem się zaburzeń krążenia w płatach mózgu odpowiedzialnych za pamięć i osobowość. Udar u kobiet wywołuje też nudności, zawroty głowy i wymioty. Mogą pojawić się nawet halucynacje.

Ryzyko udaru u kobiet

Co zwiększa ryzyko udaru mózgu u kobiet:

  • nieleczone nadciśnienie,
  • doustna antykoncepcja,
  • menopauza i hormonalna terapia zastępcza
  • ciąża i połóg
  • cukrzyca,
  • migotanie przedsionków,
  • otyłość i zespół metaboliczny,
  • migrena.

Po przebytym udarze 50 proc. pacjentów odzyskuje niemal całkowitą sprawność. Wciąż jednak 20 proc. wymaga stałej opieki a 30 proc. pomocy w niektórych codziennych czynnościach. Powrót do zdrowia w dużej mierze zależy od tego, jak szybko została udzielona pierwsza pomoc, dlatego nie ignoruj żadnych niepokojących objawów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Akwe
rok temu
Moja mama miała udar mając 50 lat, nie przeżyła go. Kilka miesięcy po rozpoczęciu kuracji hormonalnej. Myślę, że ta kuracja się do tego przyczyniła. Nie miała nadciśnienia, okaz zdrowia, szczupła .
Ona
rok temu
Miałam udar i tetniak mózgu, ale odpukać w tej chwili 4 lata po zaklipsowaniu tetniak czuję się dobrze
🥰🥰🥰🥰🥰
rok temu
No co Ty gadasz przecież teraz każdy obiaw to kowidowo🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić