Kamil S. Sikora| 

Widać go na twarzy. To zdewastowane jelita wysyłają ten sygnał

16

Jelita pełnią w naszym organizmie szereg niezwykle ważnych funkcji. Dlatego, gdy nie pracują na pełnych obrotach, nasz organizm powoli zaczyna wysiadać. Niestety, chore jelita nie zawsze dają tak wyraźne sygnały, jak biegunka czy zaparcia. Niektóre z symptomów można zauważyć na twarzy. Na to musisz zwrócić szczególną uwagę.

Widać go na twarzy. To zdewastowane jelita wysyłają ten sygnał
Objawy chorych jelit widać na twarzy (Licencjodawca, JAN TEPASS)

Do najgroźniejszych chorób jelit możemy zaliczyć: raka jelita grubego, ostro niedokrwienie jelit, wrzodziejące zapalenie jelit czy chorobę Leśniowskiego-Crohna. Są to również schorzenia, które jak ostrzegają lekarze, z roku na rok są diagnozowane u coraz większej liczby pacjentów. Szybka diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii, a tym samym poprawę zdrowia i samopoczucia chorego. Okazuje się jednak, że choroby jelit nie zawsze dają charakterystyczne objawy, takie jak: bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, zaparcia, osłabienie czy spadek wagi i utrata apetytu.

Niektóre sygnały wysyłane przez zdewastowane jelita mogą być mylne, a przez to są łatwe do zbagatelizowania. Niektóre z nich zauważalne są na twarzy. Co więcej, zmiany skórne są często pierwszymi symptomami, jakie dają chore jelita.

Na pewno powinieneś zwrócić uwagę na zmiany skórne w obrębie czoła. Jeśli to właśnie tam pojawiają się uciążliwe do usunięcia wypryski, to być może twoje jelita nie dają sobie już rady z produktami, jakie im dostarczasz. Sprawdź, czy twoja dieta nie obfituje w żywność wysokoprzetworzoną, sól, cukier i alkohol. Jeśli, tak to jak najszybciej pozbądź się ich z twojego codziennego jadłospisu.

W przebiegu niektórych chorób jelit może pojawić się również trądzik różowaty, świadczy on najczęściej o silnym stanie zapalnym żołądka i błony śluzowej dwunastnicy. Mogą towarzyszyć mu również rumieniowe zmiany grudkowo-krostkowe. Ale naukowcy wiążą też trądzik z dysbiozą jelit, która nieleczona prowadzi do powstania zespołu jelita przesiąkliwego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sztuczne barwniki w mięsie i słodyczach mogą powodować raka jelit. Badania naukowców z USA

Niepokojącym objawem będzie też zespół Sweeta. Ta dolegliwość charakteryzuje się rozwojem intensywnie rumieniowych, obrzękowych oraz grudkowych wykwitów, które najczęściej obserwowane są na twarzy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić