Milena Górecka| 

Wygląda jak limonka. Wzmacnia serce, wspiera jelita

10

Z zewnątrz przypomina limonkę, ale w środku jest łudząco podobny do liczi. Mamoncillo nie tylko ciekawie smakuje, ale też doskonale wpływa na zdrowie.

Wygląda jak limonka. Wzmacnia serce, wspiera jelita
Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, przypomina limonkę (Getty Images, Arnoldo Robert)

Gdzie rośnie mamoncillo?

Mamoncillo jest owocem pochodzącym z Karaibów i północnej części Ameryki Południowej, ale obecnie jest uprawiany w różnych regionach - od Florydy, przez niektóre części Indii. Owoc ten jest dostępny głównie w miesiącach letnich - od lipca do października - i jest znany pod różnymi nazwami, takimi jak guinep, genip czy limoncillo.

Wartości odżywcze

Mamoncillo charakteryzuje się unikalnym smakiem, który jest mieszanką kwasowości i słodyczy, przypominając jednocześnie smak liczi i limonki. To owoc bogaty w witaminy A i C, a także błonnik, fosfor i wapń.

Co więcej, mamoncillo dostarcza naszemu organizmowi tryptofanu, który wspomaga produkcję serotoniny, co ma pozytywny wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i na jakość snu.

Jak mamoncillo wpływa na zdrowie?

  1. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Może być pomocne w walce z różnego rodzaju infekcjami. Ponadto, badania wykazały, że jadalny miąższ mamoncillo wykazuje wysoki poziom aktywności przeciwutleniającej. Przeciwutleniacze wzmacniają układ odpornościowy, a także pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.
  2. Wspiera serce. Ma właściwości kardioprotekcyjne, ponieważ obniża ciśnienie krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Zawiera również fenole, kwas p-kumarowy i kwas kawowy, które pomagają w krzepnięciu krwi.
  3. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. Łagodzi problemy żołądkowo-jelitowe, jest środkiem tradycyjnie wykorzystywanym do niwelowania biegunki.

Mówi się, że niektóre składniki owocu mogą pomóc w kontrolowaniu cukrzycy. Prowadzone są jednak badania w celu ustalenia, czy mamoncillo rzeczywiście jest pokarmem przeciwcukrzycowym.

Jak jeść mamoncillo?

Mamoncillo można spożywać na surowo, dodawać do sałatek owocowych oraz przyrządzać z niego soki i koktajle. Dzięki swojemu orzeźwiającemu smakowi doskonale nadaje się na przekąskę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić