aktualizacja 

Wyniszcza w kilka dni. Gdy wątroba jest na wykończeniu, pojawia się nietypowy objaw

30

O tym, że picie alkoholu w nierozsądnych ilościach powoli niszczy cały organizm, wiadomo od dawna. Z powodu nadmiaru trunków wysokoprocentowych najbardziej cierpi jednak nasza wątroba. Dowiedz się, jakie symptomy świadczą o jej złej kondycji.

Zwiększona podatność na siniaki może być objawem chorej wątroby
Zwiększona podatność na siniaki może być objawem chorej wątroby

Objawy złej kondycji wątroby z powodu regularnego sięgania po nadmierne ilości napojów alkoholowych zazwyczaj występują, gdy ten organ jest już naprawdę w słabym stanie. Alkoholowe stłuszczenie wątroby to pierwsze stadium wyniszczenia wątroby. U osób cierpiących na tę chorobę krople tłuszczu gromadzą się hepatocytach. Lekarze ostrzegają, że nawet kilkudniowe picie dużej ilości napojów wyskokowych może doprowadzić wątrobę do wyniszczenia.

Kolejny etap to zapalenie wątroby, które jest konsekwencją długotrwałego wpływu etanolu na nasz organizm. Trzecie, a zarazem najbardziej niebezpieczne stadium wyniszczenia wątroby powoduje nieodwracalne zmiany w naszym organizmie. Przy marskości wątroby następuje stopniowe włóknienie miąższu, co prowadzi do całkowitego zniszczenia jej struktury, a w konsekwencji przedwczesnej śmierci pacjenta.

Na początku objawy uszkodzenia wątroby są nietypowe. Można do nich zaliczyć osłabienie organizmu i złe samopoczucie, bóle po prawej stronie brzucha, stopniową utratę apetytu, nieuzasadniony spadek masy ciała, wysypka, problemy z koncentracją, słabsza pamięć oraz coraz słabsze mięśnie. Tego typu sygnały, które wysyła zmęczona nadmiarem alkoholu wątroba, można z łatwością pomylić z objawami innych dolegliwości. Lekceważąc je, można jednak doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Kiedy proces degradacji wątroby postępuje, wówczas chorego zaczyna swędzieć skóra, wypadają mu włosy, a na jego dłoniach pojawiają się czerwone plamy. Kolejne niepokojące sygnały to m.in. żółtaczka widoczna na skórze i białkach oczu, opuchlizna na brzuchu i nogach oraz większa podatność na siniaki.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić