Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 

Zmora 40 proc. Polaków. 4 rady lekarza, jak przetrwać

0

Czy sposobem na zminimalizowanie kataru siennego jest wyłącznie stosowanie leków przeciwalergicznych? Zdaniem lekarza rodzinnego nie — są inne, domowe sposoby, o których warto pamiętać.

Zmora 40 proc. Polaków. 4 rady lekarza, jak przetrwać
Lekarz radzi, jak przetrwać atak alergii (Licencjodawca)

Objawy i przyczyny kataru siennego

Z najnowszego badania BioStat dla WP abcZdrowie wynika, że aż 40,2 proc. Polaków zauważyło u siebie w ciągu minionego roku objawy alergii. Najczęściej obserwowanymi objawami alergii są: kichanie (64,1 proc. wskazań w grupie alergików) oraz katar sienny (60,1 proc.).

Katar sienny, medycznie określany jako alergiczny nieżyt nosa, potrafi być prawdziwą zmorą. Wywołują go pyłki roślin, które po dostaniu się do układu oddechowego, wywołują reakcję alergiczną. Jego pojawienie się zależy od rodzaju pyłków, na które dana osoba jest uczulona.

Objawy kataru siennego zazwyczaj obejmują kichanie, swędzenie i zaczerwienienie oczu, przekrwienie nosa, kaszel, uczucie zmęczenia, ból gardła i głowy. Choć mogą wydawać się niepozorne, ale wpływają negatywnie na jakość życia, prowadząc do utraty koncentracji i snu.

Przyczyny kataru siennego są związane z reakcją immunologiczną organizmu na określone pyłki. Choć nie jesteśmy w stanie kontrolować naszej odpowiedzi immunologicznej na alergeny, istnieją na szczęście sposoby na minimalizowanie objawów kataru siennego. Lekarz rodzinny, dr Roger Henderson, podzielił się nimi z redakcją brytyjskiego dziennika "Daily Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Myślisz, że masz alergię? Lepiej przypomnij sobie, co było na obiad

4 sposoby za zminimalizowanie objawów kataru siennego:

1. Wazelina w nozdrzach.

Wazelina może stanowić barierę, która powstrzymuje alergeny przed dostaniem się do układu oddechowego. Wystarczy wcierać niewielką ilość wazeliny do wnętrza nozdrzy, szczególnie przed wyjściem na zewnątrz.

2. Pozbycie się roślin domowych wywołujących katar sienny.

Niektóre rośliny domowe, m.in. paprocie i fikusy, mogą wywoływać objawy alergiczne. Dobrze jest więc znać swoje alergeny i unikać ich nie tylko na zewnątrz, ale i w domu.

3. Suszenie ubrań w domu.

Suszenie ubrań na zewnątrz sprawia, że pyłki mogą przyczepić się do materiałów. Żeby zminimalizować kontakt z alergenami, warto zrezygnować z suszenia prania na balkonie.

4. Prysznic po powrocie do domu.

Po dniu spędzonym na zewnątrz warto zmyć z siebie pyłki, które mogły osiąść na skórze i włosach. I przy okazji zmienić ubranie!

Poprzez wprowadzenie tych prostych zmian do codziennej rutyny, możemy znacznie zmniejszyć skalę utrudnienia życia przez katar sienny. Jeśli objawy nie ustępują i katar sienny wciąż uprzykrza nam życie, warto skonsultować się z alergologiem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić