Żyliśmy w błędzie. Po 19 latach potwierdzono, że nie działają

181

Okazuje się, że tabletki na odchudzanie nie pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów. Potwierdziły to badania kliniczne, które trwały prawie 20 lat!

Tabletki na odchudzanie nie pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów
Tabletki na odchudzanie nie pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów (Getty Images)

Producenci ogólnie dostępnych suplementów diety twierdzą, że wystarczy regularnie zażywać tabletki na odchudzanie, żeby spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Wyniki 19-letnich badań, które zostały przedstawiona na Europejskim Kongresie Otyłości, obaliły ten mit. Przebadane zostało ponad 10 tys. osób, zmagających się otyłością i nadwagą. Uczestnicy eksperymentu byli poddani randomizowanym badaniom.

Nasza analiza wykazała, że nie ma wystarczających dowodów, aby zalecać suplementy w celu utraty wagi. Chociaż większość preparatów wydaje się bezpieczna do krótkotrwałego stosowania, nie zapewnią one utraty wagi, która ma znaczenie kliniczne – stwierdziła kierownik badania dr Erica Bessell.

Według głównej autorki badań, suplementy diety dostępne na rynku są za słabo kontrolowane. Leki farmaceutyczne zanim są dopuszczone do sprzedaży, są poddane badaniom, które mają na celu zweryfikować ich bezpieczeństwo i skuteczność. Tak samo powinno być z tabletkami odchudzającymi dostępnymi bez recepty. Dr Bessel uważa, że brakuje odpowiednich regulacji prawnych, chroniących konsumentów przed niespełnionymi obietnicami producentów i nieskutecznym działaniem suplementów diety.

Ekspertka dodała, że kluczowym elementem w walce ze zbędnymi kilogramami powinna być zmiana nawyków żywieniowych, a zażywanie tabletek odchudzających nie zmieni naszego życia na lepsze.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić