Anna Szymla| 
aktualizacja 

A jednak powstała ta płyta. Zaprosili nawet Kanye Westa

0

Nikt na tę płytę nie czekał, bo nikt nie wierzył, że może powstać. Kiedy jednak już jest, można tylko się zasłuchiwać.

A jednak powstała ta płyta. Zaprosili nawet Kanye Westa
(Getty Images)

Pojawienie się na scenie A Tribe Called Quest było niczym powiew świeżego powietrza. Co prawda hip-hop przeżywał wówczas swe najlepsze chwile, ale większość wykonawców proponowała dość twardą, surową, czasem wręcz agresywną muzykę. Tymczasem A Tribe Called Quest zaproponowali miękkie, łagodne dźwięki, czasem rozleniwione melodie. Delikatniejsze, bardziej wrażliwe granie. Zaskoczyli, tworząc coś nowego, świeżego i tym samym stali się jedną z bardziej wpływowych hiphopowych formacji w historii.

Po wielu, wielu latach zaskoczyli ponownie. Pewnie mało kto pomyślał, że wydadzą jeszcze jedną płytę i to tak dobrą. A Tribe Called Quest zdołali bowiem zrobić coś niemal niemożliwego - nagrać album jednocześnie oldschoolowy i nowoczesny. "We Got It from Here... Thank You 4 Your Service" nie przypomina nagrań z lat 90., ale też nie do końca jest to rzecz, jaką proponują młodzi twórcy.

Nadal brzmi to jak ATCQ, ale również pasuje do Kendricka Lamara czy Kanye Westa, którzy zresztą pojawiają się gościnnie. Weźmy takie "Melatonin" z charakterystycznym rapem i niewiarygodnym flow Q-Tipa, żeńskimi wokalizami i przetworzoną elektroniką - kwintesencja starego i nowego rapu. Mamy ponadto silne odchylenia w stronę soulu, R&B i melodyjnych piosenek ("Enough!!"), a zarazem wystarczająco dużo konkretnego, wyrazistego rapu i eksperymentów, zabawy dźwiękiem ("We The People..."), by nie było posądzeń o komercjalizację.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Może pod koniec opada napięcie, pewnie kilka numerów można było wyciąć, ale "We Got It from Here..." pozostaje smakowitym, wielobarwnym, absolutnie wyjątkowym dziełem. Wyśmienitym epilogiem jednego z bardziej zasłużonych zespołów na hiphopowej scenie.

Ocena: 4,5

Tracklista:

 1. The Space Program
 2. We The People
 3. Whateva Will Be
 4. Solid Wall of Sound
 5. Dis Generation
 6. Kids
 7. Melatonin
 8. Enough!!
 9. Mobius
 10. Black Spasmodic
 11. The Killing Season
 12. Lost Somebody
 13. Movin Backwards
 14. Conrad Tokyo
 15. Ego
 16. The Donald

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić