o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Bartłomiej Bajerski
|
aktualizacja

Arcybiskup Adelaide winny. Sąd nie miał wątpliwości, że ukrywał gwałty księży na dzieciach

105
Podziel się

Philip Wilson jest najwyższym rangą katolickim duchownym uznanym za winnego tuszowania gwałtów księży na dzieciach w Nowej Południowej Walii w latach 70. Australijski arcybiskup nie przyznał się.

Arcybiskup Adelaide winny. Sąd nie miał wątpliwości, że ukrywał gwałty księży na dzieciach
(PAP/EPA, PETER LORIMER)
bDIiDKtN

Wymiar kary dla Philipa Wilsona australijski sąd ogłosi w czerwcu. Duchowny odpowiadał za ukrywanie w latach 70. przypadków nadużyć seksualnych księży wobec dzieci. Grożą mu maksymalnie dwa lata więzienia. Sprawa poruszyła niemal wszystkich mieszkańców australijskiego kontynentu.

Sąd nie dał wiary tłumaczeniom hierarchy, że o niczym nie wiedział. Uwierzył za to zeznaniom Petera Creigha, który był jedną z ofiar księdza Jamesa Fletchera, skazanego w 2004 roku za dziewięć zarzutów dotyczących molestowania dzieci. Skazany duchowny zmarł za kratami dwa lata później. Sąd uznał, że arcybiskup miał pełną świadomość, co robi ksiądz Fletcher, kiedy w latach 70. pełnił posługę w Maitland, 130 kilometrów na północ od Sydney.

Jestem bardzo rozczarowany decyzją sądu. Rozważam wszystkie swoje opcje prawne - głosi oświadczenie Wilsona wydane przez Kościół w Australii.

bDIiDKtP

Peter Creigh twierdzi, że powiedział Wilsonowi o molestowaniu w 1976 roku. Było to pięć lat po karygodnych działaniach księdza Fletchera. Ówczesny ministrant szczegółowo zrelacjonował dzisiejszemu arcybiskupowi, co wycierpiał od duchownego. Hierarcha bronił się w sądzie, że nie pamięta tej rozmowy. Sędzia jednak odrzucił to tłumaczenie podkreślając, że Creigh jest świadkiem godnym zaufania.

Wiedział, że to, co usłyszał, jest wiarygodnym zarzutem. Oskarżony chciał chronić Kościół i jego reputację - mówił sędzia Stone.

Były ministrant nie był jedyną osobą, która zeznawała przeciw arcybiskupowi. Inna ofiara księdza Fletchera także potwierdziła, iż zaalarmowała Wilsona o molestowaniu seksualnym. Miała wtedy 11 lat i powiedziała o tym podczas spowiedzi w konfesjonale. Duchowny miał jej wtedy odpowiedzieć, że opowiada kłamstwa i za karę kazał odmówić 10 razy "Zdrowaś Mario".

bDIiDKtV

Miejmy nadzieję, że decyzja sądu pokazała hipokryzję, oszustwo oraz nadużywanie władzy i zaufania przez Kościół - tak Peter Creigh skomentował uznanie arcybiskupa Wilsona za winnego.

Prawnicy Wilsona robią co mogą, by zmniejszyć wymiar kary. Twierdzą, że 67-letni arcybiskup ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDIiDKtW
bDIiDKuq
KOMENTARZE
(105)
qwe
3 lata temu
2 lata, za zniszczenie dziecka? Skandal. Watykan teraz powinien wypłacać bardzo wysokie odszkodowania tym ludziom oraz renty do końca ich życia. Szybko by skończyli z pedofilią, a księżula do celi z pedałem wsadzić, przeczyści mu odpowiednio jelita
Vaas
3 lata temu
za mały wyrok
CNNN
3 lata temu
Franciszek bedzie sie za niego modlil , a do ofiar bedzie mowil to co powiedzial ofierze z Chile
bDIiDKur
Gość
3 lata temu
Ciekaw jestem ile nasi Biskupi mają na sumieniu ....
Master
3 lata temu
J.PILSUDSKI POWIEDZIAL: "NAJWIĘKSZYM WROGIEM POLSKI W PRZYSZŁOŚCI BĘDZIE KOŚCIÓŁ"
Najnowsze komentarze (105)
WANIA
3 lata temu
KAŻDY BISKUP POWINIEN MIEĆ TRZY ŻONY.
Marek
3 lata temu
To nie Kościół i nie księża są winni. Cała odpowiedzialność ciąży na tych, którzy oddają własne dzieci w ręce dewiantów.
hgfd
3 lata temu
Z Alzheimerem w więzieniu też można żyć. Umrzeć też. Nie widzę żadnych okoliczności łagodzących. Chory czy zdrowy - niech poniesie karę, nawet te marne, żałosne 2 lata!
Vrod
3 lata temu
Jedyna słuszna kara to młotek i w łeb
Observer
3 lata temu
Oni nie uznają papieza,jako głowe koscioła ich papiezem jest królowa dlatego takie cyrki sa
normalny
3 lata temu
A ilu rabinów skazano za pedofilię. Nie wierzę że u nich to nie występuje. Zwykła nagonka na kościół.
strzelec
3 lata temu
U nas na razie - nierealne aby hierarcha za cokolwiek odpowiadał sądownie.!!
no co jest?
3 lata temu
Jakby Watykan musiał wypłacać odszkodowania ze swojego ogromnego skarbca to może w końcu usuwałby pedofilów ze swoich szeregów i ich nie krył. A tak: przeniesienie na inną parafię, zamiatanie pod dywan, oskarżanie dzieci...
bDIiDKuj
Andrzej
3 lata temu
Zapłacimy za jego grzechy finansowo my wierni KK
lucaster
3 lata temu
To już na całej szerokości geograficznej
jas
3 lata temu
mnie już nic nie dziwi; jestem wiekowym katolikiem i zauważam, że żaden z biegających do kościoła ludzi nazywających się katolikami nie tylko nie stosuje się do nauk Jezusa Chrystusa, ale nie pamięta nawet przykazań Bożych zwanych dekalogiem; zawsze znajdzie usprawiedliwienie dla swoich grzesznych zachowań, bo przecież dostał wolną wolę od Stwórcy, ale drugi człowiek nie ma prawa grzeszyć trzeba go za popełnione grzechy wykończyć, a najlepiej ukrzyżować .
o posoborowiu
3 lata temu
Dokończenie fragmentu wypowiedzi jednego z księży (którego ostatnio cytowałem): cyt."Wszystko to jest razem ze sobą sprzężone. Fakt, że ksiądz nie jest już naprawdę przywódcą, sprawa, że bardzo łatwo przychodzi mu prowadzić niezbyt przykładne życie ! Odkąd Kościół `otworzył się na świat` (a nowa Msza jest w centrum tej idei), pojawiło się wiele nadużyć, włączając w to obecne skandale.[...]" z: "Gdzie jest Twoja Msza, Kapłanie ?", (tłum. Tomasz Maszczyk, Wydawnictwo "Te Deum", Warszawa 2005)
o posoborowiu
3 lata temu
C.d. fragmentu wypowiedzi tego księdza - powiedział (odnośnie związku z posoborową, rewolucyjną formacją w seminariach a skandalami wśród duchowieństwa) m.in.: "Myślę, że istnieje związek między tymi ideami i skandalami [...]. Kościół `Vaticanum II` stał się w istocie bardzo sfeminizowany - jest to zniewieściały Kościół. Nowa Msza jest bardzo kobieca w naturze, ponieważ ma ona skłonność ulegania subiektywizmowi - w tym sensie, że obecnie przywiązuje się dużą wagę do osobowości księdza: Czy się uśmiecha ? Czy jest towarzyski i przyjacielski względem ludzi ? Czy mówi 'Dzień dobry!' ? Obecnie księża troszczą się o masę zupełnie subiektywnych rzeczy, które są obce prawdziwemu ideałowi kapłańskiemu. Mówi się, że wciąż brakuje księży, ale nie chce się, by księża byli silni i by byli liderami. Ksiądz ma być po prostu kumplem. " z: "Gdzie jest Twoja Msza, Kapłanie ?", (tłum. Tomasz Maszczyk, Wydawnictwo "Te Deum", Warszawa 2005)
o posoborowiu
3 lata temu
C.d. Jeszcze inny z tych księży (anglojęzyczny) powiedział, że ludzie mają błędne wyobrażenie, iż nowa Msza jest angielskim tłumaczeniem Mszy tradycyjnej. Powiedział też m.in. "[...] Byliśmy zawsze uczeni iść razem z systemem, nawet jeśli jest on bardzo zepsuty. Zawsze wpajano nam, że II Sobór Watykański był wielką nadzieją dla Kościoła i że wszystko przed nim było złe. Wielu znaszych wykładowców, wyświęconych w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, miało silny uraz do tradycyjnej formacji i tradycyjnej Mszy. Te urazy i gorycz były wpajane nam niemal nieustannie." Dalej powiedział też m.in. "Kiedy ksiądz odprawia wyłącznie nową Mszę, nie ma po prostu konieczności bycia człowiekiem modlitwy i ofiary. [...] W nowym kapłaństwie nie ma potrzeby ofiary czy wyrzekania się pewnych rzeczy, i ten światowy, konsumpcyjny styl życia z pewnością mógł być dla księży problemem. [...]" z: "Gdzie jest Twoja Msza, Kapłanie ?", (tłum. Tomasz Maszczyk, Wydawnictwo "Te Deum", Warszawa 2005)
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić