o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Auschwitz w 3D. Dzięki wirtualnej rzeczywistości złapią nazistów

9
Podziel się

Niemiecka prokuratura wspólnie z policją opracowała technologię 3D, która pozwoli złapać żyjących jeszcze zbrodniarzy wojennych. W tym celu wykorzystuje wirtualny model obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który precyzyjnie oddaje lokalizację komór gazowych i krematoriów.

Auschwitz w 3D. Dzięki wirtualnej rzeczywistości złapią nazistów
(Shutterstock.com, Arina P Habich)
bDZustWZ

Technologia przyda się w śledztwach dotyczących Holokaustu. Dzięki niej wiele zbrodni sprzed 70 lat może zostać wyjaśnionych. Podejrzane osoby zwykle przyznają, że pracowały w obozie zagłady, ale zaklinają się, że nie miały pojęcia o tym co tam się naprawdę działo.

Użycie modelu pozwoli sprawdzić, z jakiej perspektywy widziały wydarzenia tamtego czasu. To zaś da śledczym podstawy do oceny, jaką rolę pełnili podejrzani.

bDZustXb

Z punktu widzenia prawa wszystko sprowadza się do tego, czy ktoś działał umyślnie i z premedytacją. Ten model jest doskonałym i nowoczesnym narzędziem, które może pozwolić nam odpowiedzieć na częste pytanie, czy podejrzany wiedział, że ludzie byli prowadzeni do komór gazowych lub zabijani strzałem w głowę - twierdzi cytowany przez "Guardian" Jens Rommel, szef Centralnego Urzędu Ścigania Zbrodni Nazistowskich.

*Twórcy modelu twierdzą, że nie ma sobie równych. *Jest dużo bardziej precyzyjny niż mapy w Google Earth i pełen detali. Odpowiedzialny za niego specjalista od projektowania, Ralf Breker uważa, że dzięki zastosowaniu gogli do wirtualnej rzeczywistości, narzędzie może być bardzo przydatne w pracy prokuratury. Do jego stworzenia użył przywiezionych z Polski planów oraz ponad tysiąca zdjęć.

Wielką zaletą modelu jest to, że można odtworzyć dobry widok na obóz z każdej perspektywy, na przykład wieżyczki strażniczej - twierdzi Breker.

bDZustXh

Zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau istniał w latach 1940-1945. Znajdował się na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości. Zginęło w nim około 1,1 miliona Żydów z całej Europy, a także 140–150 tysięcy Polaków, 23 tysiące Romów, 12 tysięcy jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości.

Autor: Tomasz Wiślicki

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDZustXC
KOMENTARZE
(9)
zloto Polakow
5 lata temu
A co z Amber G?
gość
5 lata temu
to jakieś kpiny, nie wiedzieli gdzie mieszkaja byli bandyci? Bandera też był w dawnym RFN na wakacjach?
kok
5 lata temu
Germani zrobią to najlepiej i najskrupulatniej ....jak dobry hotel !!! dla Żydów ...i jeszcze każą sobie zapłacić za hotelowanie ?
bDZustXD
olki098
5 lata temu
Jakich nazistów niemców a nie nazistów
abc
5 lata temu
Jeszcze jedna "sensacja " juz nikt z tych ludzi nie zyje, a jezeli jakis jest zyje to i tak nic nie kuma ....
qqq
5 lata temu
Nawet jeśli w 1940 zaczął prac e w obozie mając 15 lat np to teraz ma 90. To co mu zrobią, skażą go na śmierć??????????????????trochę za pózno
zimny
5 lata temu
Niemcy już nie ścigają swych szanowanych obywateli.
Trwasz
5 lata temu
pederaści nowocześni
sf
5 lata temu
to jest dom KODU z ober strażnikiem KIŁOWSKIM
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić