o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Boisz się raka skóry? Policz pieprzyki na tej części ciała

Podziel się

Liczenie pieprzyków na ramionach może pomóc oszacować ryzyko pojawienia się tej groźnej choroby. Od 20 do 40 proc. przypadków melanomy rozwija się z istniejących znamion.

Boisz się raka skóry? Policz pieprzyki na tej części ciała
(Fotolia)
bESHTlWt

Masz na prawej ręce ponad 11 znamion? Według wyników nowych badań Kings's College, należysz do grupy podwyższonego ryzyka. Lekarze pierwszego kontaktu w Wielkiej Brytanii dostali zalecenie, by liczyć zmiany skórne na ciałach swoich pacjentów. Chodzi przede wszystkim o ramiona.

100 pieprzyków czy znamion na ciele to wartość krytyczna i mocna wskazówka, że wkrótce może pojawić się melanoma - informuje "The Independent".

Badaniem objęto 3,5 tys. bliźniaczek. Zespół pielęgniarek ze szpitala św. Tomasza w Londynie zajął się liczeniem zmian skórnych na ich ciałach. Powierzchnię skóry pacjentek dzielono na 17 obszarów. Notowano także typ skóry, włosów i kolor oczu. Także to, czy badana osoba była piegowata.

bESHTlWv

*Wyniki zestawiono z kolejnym badaniem, tym razem przeprowadzonym zarówno na kobietach jak i na mężczyznach. *Okazuje się, że liczba pieprzyków na prawej ręce jest najlepszym wskaźnikiem tego, jak wiele pieprzyków pokrywa całe ciało. Jeżeli jest ich od 7 do 11, szacować można ogółem ok. 50. Owe 11 na ręce przekłada się zwykle na 100 na całym ciele i jednocześnie wysokie ryzyko wystąpienia raka.

bESHTlWW
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić