o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Chcesz ochłodzić mieszkanie za darmo? Nic prostszego

21
Podziel się

Klimatyzacja, która działa bez prądu? Firma z Bangladeszu opracowała technologię, która jest tania, szybka, ekologiczna i co najważniejsze - daje efekt chłodzenia!

Chcesz ochłodzić mieszkanie za darmo? Nic prostszego
(twitter.com, Grey Dhaka)
bDRVBvCJ

Eco-cooler to urządzenie chłodzące, które działa bez prądu. Wykorzystuje makietę z tektury i plastikowe butelki, przecięte na pół. Całość instaluje się w oknie. Ważne, by butelki zamontować "pod wiatr". Od tego zależy, czy powietrze wytworzy w nich ciśnienie. Dopiero wówczas "wynalazek" może obniżyć temperaturę nawet o 5 stopni Celsjusza.

*Mechanizm działania jest bardzo prosty. * Gorące powietrze z zewnątrz dostaje się do otwartego, szerokiego końca butelki. Ponieważ butelka się zwęża, wytwarza się ciśnienie i powietrze zostaje schłodzone. Do pomieszczenia dostaje się już chłodna bryza. Na pomysł wpadła Grey Dhaka we współpracy z firmą Grameen Intel Social Business Limited.

bDRVBvCL

Po pierwszych testach plany budowy Eco-Coolera zostały udostępnione online, by każdy mógł je zobaczyć i zrobić taką makietę za darmo. Surowce są łatwo dostępne, a rozwiązanie opłacalne i przyjazne dla środowiska - mówi Syed Gousul Alam Shaon, dyrektor kreatywny Grey Dhaka.

Ten prosty pomysł może przynieść ulgę milionom cierpiących z powodu upałów. Od lutego tego roku ponad 25 tys. gospodarstw domowych w Bangladeszu ma już ten system. Jednak po udostępnieniu schematu produkcji w sieci, na całym świecie powstają kolejne "domowe klimatyzatory".

bDRVBvCR

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bDRVBvDm
KOMENTARZE
(21)
gość2
5 lata temu
Czy można w drugą stron? Krakowiacy nie musieli by palić węglem i nie było by smogu.
Fizyk
5 lata temu
Gaz schładza się gdy się rozpręża.
Pac
5 lata temu
Podczas sprężania powietrza, a z tym mamy do czynienia w pierwszej fazie pomysłu, następuje podgrzanie powietrza. Pytanie więc jest następujące - co się dzieje z tym ciepłem? Uchodzi od tak po prostu?
bDRVBvDn
Tukan
5 lata temu
Zasada opisana jest w tragicznym skrócie i powoduje niejasności. Otóż gdy wiatr wieje od strony szerszej części butelek, to powietrze się nieco spręża. Ulatując stroną węższą się rozpręża i wpada do mieszkania nieco ochłodzone. Niejasne może być czy to coś daje, jeśli przy wlocie do butelek powietrze się spręża a więc ociepla, by pózniej od strony mieszkania się rozprężać i ochładzać (przecież uprzednio ocieplone). Otóż od strony zewnętrznej, czyli wlotu powietrze sprężane jest w większej masie, o większej objętości, powietrze miesza się i w rezultacie ta część, która wchodzi do butelek ma temperaturę pośrednią, bo wymieszaną - ale jednak pod podwyższonym ciśnieniem. Różnica niewielka, ale może coś praktycznie daje. Może i ja niejasno opisałem, ale to trzeba "chwycić".
Klik
5 lata temu
Perpetum mobile na 1-go kwietnia. Gaz się ochładza podczas sprężania! Ktoś tu nie chodził do szkoły.
Najnowsze komentarze (21)
omeronik
5 lata temu
ciekawa alternatywa dla szkodliwej dla zdrowia klimatyzacji jest możliwość montowania markiz pionowych montowanych do okien, które mają zapobiegac nagrzewaniu się pomieszczeń
janosik
5 lata temu
podobno dobrą alternatywą dla klimatyzacji są markizy pionowe, czy ktos z was spotkał się może z nimi w praktyce?
Memo
5 lata temu
a czy ktos zauwazyl ze zyja w blaszanych domach?? ciekawe jaka tam temperatura panuje jak slonko przygrzeje
rebus
5 lata temu
Warunek podstawowy – trzeba mieć wiatr ;-) A w razie jego braku – zawsze można skorzystać z wiatraka i postawić go przed tym urządzeniem ;-)
c
5 lata temu
Tylko że jak jest ciepło to nie wieje. A jak wieje to jest zimno i trzeba zamykać okno. Jeśli uchylimy okno podczas wiatru też nam się spręży powietrze
kmicic
5 lata temu
a czy te butelki muszą być zakręcone na zimę?
EhhhCiHumaniś...
5 lata temu
Panowie fizycy powinni zażyć coś na uspokojenie :D Natomiast za herezje powinni nadal karać. Dla opornych odsyłam - Wikipedia: paradoks hedrodynamiczny (dotyczy także gazów).
Piotr
5 lata temu
Powietrze wykonuje pracę - spręża się - kosztem energii cieplnej.
bDRVBvDf
jarek
5 lata temu
To taka sama klima jak w samochodzie po otwarciu okna.
SPOKO, niech ...
5 lata temu
Fajnie że to komuś pomaga, ale pisanie że ekologiczne, zrobione z butelek plastikowych które rozkładają sie średnio 500 lat to już nadużycie
Rafal
5 lata temu
bo to nie tak dziala... Prawo Bernouliego... hydrodynamika sie klania, ale to niekoniecznie zakres szkoly sredniej.... poniewaz suma cisnien jest stala, statycznego i dynamicznego, a poweitrze podczas ONIZANIA cisnienia obniza rowniez temperature, to temp zmierzona w strumieniu moze byc nizsza, ale po wyrownaniu cisnienia wraca do tej samej temperatury... r
inny
5 lata temu
A szyba ? Trzeba by ją wyjąć, albo montować ten klimatyzator w otwartym oknie.
bella
5 lata temu
Oj, ktoś tutaj nie uczył się fizyki, prawo Clapeyron`a , a także Bernoulli`ego się kłania i prawo Pascala też.*pv/T=R*
Klik
5 lata temu
Perpetum mobile na 1-go kwietnia. Gaz się ochładza podczas sprężania! Ktoś tu nie chodził do szkoły.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić