Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|

Czaszka dziecka na hałdzie piachu. Prokuratura weszła na plac budowy

53
Podziel się:

Podczas prac budowlanych na działce przyległej do dawnego cmentarza żydowskiego w Siemiatyczach odkryto ludzkie szczątki. Naczelny rabin Polski oskarża budowlańców o profanację. Sprawą zajęła się prokuratura.

Czaszka dziecka na hałdzie piachu. Prokuratura weszła na plac budowy
(Aleksander Szwarz/Komisja Rabiniczna do spraw Cmentarzy)

Kości, m.in. czaszkę dziecka znaleziono na działce należącej do Polskiego Związku Motorowego (PZMot). Informację o budzącym kontrowersje wydarzeniu podała gmina żydowska. Rabin Michael Schudrich oburza się, że doszło do "najgorszej desakralizacji cmentarza żydowskiego w ostatnich 17 latach", czyli odkąd pełni swoją funkcję.

Odnaleziono szczątki ludzkie zalegające na hałdzie ziemi złożonej przez pracowników wykonujących prace ziemne na terenie cmentarza żydowskiego. Prace ziemne w południowo-zachodnim rogu cmentarza związane są z budową stacji transformatorowej – poinformowała Komisja Rabiniczna do spraw Cmentarzy.

Wykonawca prowadzi prace na zlecenie PGE Dystrybucja SA. Firma na kilku ulicach Siemiatycz modernizuje sieć elektroenergetyczną. Zdaniem Schudricha, miejsce odnalezienia kości wcześniej także znajdowało się na terenie żydowskiego cmentarza. Ma żal do władz Siemiatycz, że nie uprzedzono gminy żydowskiej o planach prowadzenia tam prac. Odnalezione szczątki zostały już zabezpieczone. Naruszanie zwłok pochowanych w grobie to w tradycji żydowskiej absolutne tabu.

Dawniej dokonywano wielu złych rzeczy. Nie da się tego zmienić. Ale to co tu widzę, jest nie do pomyślenia w wolnym kraju. Jak można budować na grobach? To profanacja! Czy ktoś pozwoliłby na coś takiego na katolickim cmentarzu? - denerwuje się rabin.

Urszula Kosicka-Suszyńska z PGE Dystrybucja w Białymstoku wyjaśniła, że na działce trwają prace związane z przyłączaniem nowych obiektów. Ponoć pozwolenie na budowę siemiatyckie starostwo wydało jeszcze w 2014 r.

Na działce planowana jest budowa kontenerowej stacji transformatorowej i linii kablowych. Kosicka-Suszyńska poinformowała, że prace przy budowie stacji przerwano do czasu wyjaśnienia sytuacji - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz zgadza się, że szczątki powinny zostać uszanowane. Niemniej, słowa rabina Schudricha ocenia jako "za mocne". Przekonuje, że teren, gdzie odkryto szczątki nie należy do miasta, a urzędnicy dbają o istniejący cmentarz żydowski. Tymczasem prokuratura Rejonowa w Siemiatyczach uruchomiła postępowanie sprawdzające. Zbadane zostanie, czy w miejscu prowadzonych przez PGE Dystrybucja prac nie doszło do znieważenia szczątków ludzkich.

Zobacz także: Zobacz także: Jedyny taki cmentarz na świecie

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(53)
Polaks
5 lata temu
Jak się nie podoba to wypad płakać za nim nikt nie będzie.
Kto tam będzi...
5 lata temu
A który rabin da się tam pochować ??? Trzeba najbliżej " Złotej Bramy " tam można najszybciej dostać się do Boga a z tych dziur można będzie się wydostać jak już najlepsze miejsca będą zajęte w Niebie .
kasia
5 lata temu
Najpierw to wychowaj swoją młodzież która przyjeżdża z Izraela. Bo zachowują się jak bydło
As
5 lata temu
Przypomnę że to Polacy utrzymują wasze cmentarze rabinie. O ile pamiętam to już kilka lat temu walnołeś focha i miałeś wyjerzdzać z Polski i co?
Sakcia dajka
5 lata temu
Tak jak rabin i jego banda sprofanowali Polskę to cisza
amiga
5 lata temu
żydzi nigdy sobie cmentarzy nie sprzataja nie remontuja robi za nich natura tacy sa sknerusi to jeszcze narzekaja po to zebysmy my polacy za nich sprzatali
krzysiek
5 lata temu
najszybciej czaszka chrześcijańskiego dziecka zamordowanego kilka wieków temu przez żydów na macę jak np gabriel zabłudowski rabin bije pianę bo wie że jeżeli prawda okaże się niekorzystna dla żydów to sprawa zostanie wyciszona
as
5 lata temu
pejsom kategorycznie nie
rabinie
5 lata temu
niepotrzebne aj waj - budowlańcy nie musieli wiedzieć co znajduje się w ziemi
to tyle
5 lata temu
bo świat to jeden wielki cmentarz i nie wiadomo ile istnień, i od kiedy znajduje się pod naszymi stopami
ja
5 lata temu
A żyd to człowiek?
vgybhu
5 lata temu
na katolickim cmentarzu nie byłoby problemu, ponieważ u nas zwłoki, groby można przenosić. i tak o.
podstawy para...
5 lata temu
żydy to pasożyty na zdrowym organiźmie narodu polskiego.
Macierewicz`
5 lata temu
a rabin niech będzie bardziej potulny inaczej zostanie zabetonowany...lub piecyk...z wami żydami wiedzieliśmy jak postępować...wiec pokora rabinie albo wrócimy do kart historii
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić