Tomasz Wiślicki| 

Dobre rzeczy, które wydarzyły się w 2016 roku. Ludzie kochają tę listę

2

Nastroje w tym roku nie są najlepsze. Panuje powszechne przekonanie, że wydarzyło się mnóstwo złych rzeczy. Na Wyspach chaos spowodował Brexit, w USA wybory, a w całej Europie nasilił się kryzys migracyjny i wzrosła liczba ataków terrorystycznych. Z opublikowanej przez użytkownika Tumblra listy wynika jednak, że mimo wszystko ten rok przepełniony był pozytywami.

Dobre rzeczy, które wydarzyły się w 2016 roku. Ludzie kochają tę listę
(Getty Images, Pascal Le Segretain)

Według internauty ukrywającego się pod pseudonimem Helthehatter w wielu dziedzinach nauki doszło do przełomów. W medycynie na przykład wzrosła przeżywalność ofiar raka trzustki, spadła śmiertelność u dzieci, a naukowcy wreszcie wymyślili, jak połączyć robotyczne protezy z mózgiem. Odkryto także gen odpowiedzialny za występowanie groźnej chory, stwardnienia zanikowego bocznego i teraz można będzie podjąć z nią walkę. Podobnie zresztą jak z chorobą popromienną - nowa skuteczna terapia została niedawno opracowana w Izraelu, Alzheimerem i chorobą serca.

Cieszyć się mogą też zwierzęta. Rośnie liczebność zwierząt, które należą do zagrożonych gatunków - tygrysów, pand i krów morskich. 500 słoni zostało przeniesionych w nowe i bezpieczne miejsca, gdzie nie grożą im ataki ze strony kłusowników. Ludzie w ogóle zaczęli dbać o naturę, sadząc na przykład w tym roku drzewa w Indiach (50 milionów w 24 godziny!) i wybierając alternatywne źródła energii oraz zużywając mniej chemii w aerozolu. Dzięki temu zauważono właśnie, że powłoka ozonowa zaczyna się sama naprawiać i dziura nie powiększa się dalej.

*Mimo doniesień o zamachach, światowa przestępczość zmniejszyła się. *Jeśli spojrzeć na nią całościowo, to od wielu dekad nie było tak spokojnie. W Pakistanie zakazano honorowych zabójstw. Poza tym 70 tysięcy muzułmańskich duchownych otwarcie skrytykowało Państwo Islamskie. Świat w ogóle stał się bardziej tolerancyjny - w wielu miejscach prawa nabyły mniejszości, a kobiety zyskały miejsca, w których mogą domagać się równości.

Helthehatter wymienia też małe rzeczy, które mogą podnieść morale. Pisze o wiejskim nauczycielu, który na rowerze rozwoził dzieciom książki i docierał do miejsc, gdzie nie ma szkół; o 200 zupełnie obcych osobach, które pojawiły się na pogrzebie bezdomnego weterana; o banku, który postanowił ufundować stypendia dzieciom osób uśmierconych pod gruzami World Trade Center. Pisze też o filmach z 2016 roku, nowym Harry Potterze, a także sukcesie Leonardo DiCaprio - po wielu latach aktor dostał w końcu upragnionego Oscara.

*Z całą listą można zapoznać się TU. *

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić