Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Doggerland łączył Wielką Brytanię z Europą. Odnaleźli prehistoryczny ląd

73
Podziel się:

Na południu Morza Północnego naukowcy z Wielkiej Brytanii odnaleźli Doggerland - zatopiony ląd, na którym kilka tysięcy lat temu żyła duża cywilizacja. To właśnie przez tereny Doggerlandu pierwsi ludzie dotarli na ziemie dzisiejszej Wielkiej Brytanii.

Doggerland łączył Wielką Brytanię z Europą. Odnaleźli prehistoryczny ląd
(Domena publiczna)

Ekspedycja trwała 11 dni. W tym czasie naukowcy z Uniwersytetu w Bradford w Wielkiej Brytanii pobrali próbki i oszacowali wiek skamieniałości na 10 tys. lat. Jesienią zamierzają tam wrócić i znaleźć niepodważalne dowody na to, że na terenach tych żyła cywilizacja.

Jesteśmy całkowicie pewni, że wkrótce znajdziemy ślady osadnictwa – powiedział Vincent Gaffney, archeolog z Uniwersytetu w Bradford, którego cytuje Live Science.

Olbrzymi Doggerland. Teren ten zajmował w pewnym momencie ok. 200 tys. kilometrów kwadratowych. Łączył Wielką Brytanię z Europą kontynentalną. Miał powierzchnię równinną, pozbawioną większych wzniesień. Był bogaty w laguny, plaże, mielizny, ujścia rzek i bagna.

Cywilizacja Doggerlandu. W okresie kultury mezolitycznej Doggerland zamieszkiwali ludzie. Wśród nich było wielu myśliwych, polujących m.in. na ptaki. Kiedy lodowce zaczęły topnieć i poziom wody w oceanie zaczął się podnosić, Doggerland zaczął tonąć. W końcu, ok. 8 tys. lat temu, cały teren znalazł się pod powierzchnią Morza Północnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Pęka najdłuższy lodowiec Grenlandii. To bardzo złe informacje
KOMENTARZE
(73)
choleryk
3 lata temu
jak można odkryć coś, co jest dawno odkryte? Gdzie istniał Doggerland wiedomo od dawna
Realista
3 lata temu
Jakbyście uważali na lekcjach geografii i astronomii w podstawówce/gimnazjum to byście wiedzieli że "globalne ocieplenie" to proces cykliczny mający związek a precesją równonocy, orbitą ziemi wokół słońca i na samej aktywności słonecznej kończąc.
Komarro
3 lata temu
I takie wiadomości lubię!
JANKOLO ELEKT...
3 lata temu
KIT-JAK GŁEBOKO TAM?-ILE TA WODA SIĘ PODNIOSŁA-NIEMCOM TAKIE BAJKI
Bocian
3 lata temu
Znaleźli Cymerię ,może jeszcze Konana Barbarzyńcę odnajdą ? Swoją drogą to globalne ocieplenie trwa trochę dłużej niż podają oficjalne media skoro ten ląd się utopił na skutek topnienia lodowców 8 tys lat temu a cywilizacja przetrwała ?
Jerzy
3 lata temu
Tragedia, ten artykul podwaza moje uczucia religijne. Zgodnie z Biblia, swiat stworzony przez Boga ma 6.000 lat, no moze 12.000 lat jak krocej żyli. P. Brudzinski aresztowac ich. Zabronić takich badań. Te badania są przeciw Bogu. Przeciw kosciolowi więc przeciw Polsce. Mowie nie, tak jak deweloper z Nowogrodzkiej.
geodetis
3 lata temu
Dobre. A na jakiej głębokości znajduje się ten ,,Doggerland"? Mam myśleć, że 10 tysięcy lat temu woda w oceanach była niższa o jakieś 70 metrów? Bzdura!!! I jeszcze raz bzdura!!!
observ
3 lata temu
Zobaczcie ile opryskow nad baltykiem na tym zdjeciu . Same krechy
Mick
3 lata temu
"Doggerland łączył Wielką Brytanię z Europą." - to Wielka Brytania nie jest w Europie?
Autmex
3 lata temu
To wtedy też przekraczali normy emisji CO2?!!! Jakaś zaawansowana cywilizacja była!!! Ciekawe, czy też od ruskich węgiel importowali?!!! Może jeszcze ropę i gaz!!!
NAUKOWIEC wyn...
3 lata temu
Ja tez odkrylem ze jak sie schyle to mam to wszystko w tyle
Jg
3 lata temu
Tak na moje oko ,to ten Doggerland wcale nie łączy Brytanii z Europą.
ra
3 lata temu
Brytyjczycy szybko wprowadzą do książek te wieści. Dzieci na całym świecie to w przyszłym roku będą wiedzieć. A nasz król Krak co Alexandra Wielkiego przegonił ?
teresa
3 lata temu
Za chwilę klepną brexit i całkiem się od Europy odetną.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić