REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 18 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
30.09.19 (11:25)

Domeny i dopalacze w HRD.pl

Hurtownia HRD.pl mówi stop dopalaczom w Sieci. Jeden z największych polskich rejestratorów ogłosił właśnie akcję społeczną, której celem jest blokowanie szkodliwych adresów.
Materiały prasowe

Akcja skierowana jest głównie do instytucji współpracujących z HRD.pl a także Abonentów, których HRD reprezentuje w Rejestrach jako Rejestrator domen.

Dopalacze w Sieci

REKLAMA

Od 1 listopada 2018 roku dopalacze są traktowane na równi z narkotykami. Zaostrzenie przepisów a także nagłośnienie wielu spraw z użyciem dopalaczy przez media spowodowało masowe zamykanie sklepów stacjonarnych. Handel dopalaczami w dużej części przeniósł się do Internetu. Tylko pozornie wydaje się, że temat przycichł, jednak dopalacze w Sieci można spotkać na porządku dziennym.

Przez ostatnie miesiące zaobserwowaliśmy wzmożone zapytania kierowane do nas jako do rejestratora z różnych organów Państwowych zajmujących się ściganiem przestępstwa, jakim jest handel zakazanymi substancjami w Sieci. Postanowiliśmy działać – wyjaśnia Anna Szulkowska, Koordynator Klienta Biznesowego HRD.pl.

W HRD.pl stworzono system monitorujący zarejestrowane domeny pod kątem pewnych haseł i sprawdzający zawartość stron utrzymywanych pod zarejestrowanymi nazwami. Lista haseł niestety cały czas się rozszerza, pomysłowość nazw e-sklepów z dopalaczami potrafi zaskakiwać .
Domeny internetowe, pod którymi znajdują się podejrzane e-sklepy rejestrator zgłasza następnie do odpowiednich organów czyli: Wydziału Policji do Walki z Przestępczością Narkotykową a także do Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Informuje również odpowiednie rejestry nazw domen, na przykład NASK.

Ręce pełne pracy

E-sklepy z dopalaczami to zmora takich firm jak HRD.pl. Listów od organów Państwowych zawierających prośbę o udostępnienie informacji o Abonencie domeny jest w ujęciu miesięcznym sporo, a ich obsługa z pewnością nie należy do czynności przynoszących zysk podmiotom prywatnym, jakimi są rejestratorzy domen.

Często kierowane do nas pytania dotyczą informacji ogólnodostępnych, które wnioskodawca może samodzielnie uzyskać chociażby z baz whois domen internetowych. Dlatego też postanowiliśmy aktywnie wesprzeć organy Państwowe dołączając do pism przydatne informacje o tym, jak i gdzie można uzyskać informacje o danym adresie - wyjaśnia Anna Szulkowska.

W najbliższej przyszłości HRD.pl planuje również przeprowadzić wspólną akcję informacyjną z wybranymi portalami dla rodziców.
Sposobów reakcji może być wiele. Każdy rodzic jest w stanie przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi sprawdzić podstawowe informacje i zgłosić je do odpowiednich podmiotów, które z kolei dysponują właściwymi narzędziami blokady strony w Sieci – podkreśla Anna Szulkowska.

Oto kilka przykładów:

  1. Sprawdź, kto jest rejestratorem podejrzanej domeny. Ogólnodostępne informacje w tym zakresie znajdują się w tzw. bazie whois prowadzonej przez każdy rejestr nadrzędny domeny internetowej. Dla domen polskich ( z rozszerzeniem .pl) będzie to whois.pl
  2. Skontaktuj się z rejestratorem domeny lub z rejestrem nadrzędnym – rejestr ma zawsze techniczną możliwość zablokowania domeny przed wyświetlaniem w Sieci.
  3. Baza whois pokazuje informacje o serwerach nazw domen (informacje zaczynające się od ns). Z reguły nazwy te są tożsame z nazwą firmy, która utrzymuje daną stronę w Sieci (jest usługodawcą hostingowym). Warto sprawdzić nazwę usługodawcy w Sieci, odnaleźć jego stronę www i skontaktować się z nim bezpośrednio. Niemal każdy Usługodawca hostingowy zastrzega w swoim regulaminie utrzymywania stron www zakaz propagowania treści związanych z obrotem narkotykami (czyli według nowelizacji przepisów -również dopalaczami). To pozwala mu na natychmiastowe zablokowanie e-sklepu handlującego dopalaczami.

Przydatne adresy zgłaszania stron z dopalaczami:
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna: gis.gov.pl/problem (należy wybrać obszar Dopalacze oraz naszą lokalizację)
Wydział Policji do Walki z Przestępczością Narkotykową: policja.gov.pl (należy wybrać zakładkę Jednostki, właściwą ze względu na lokalizację KWP, następnie odnaleźć w/w wydział): policja.gov.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij