wb| 

Dominika Kulczyk wydała fortunę. Ogromna liczba maseczek ochronnych już w Polsce

152

Fundacja założona przez Dominikę Kulczyk przeznaczyła potężne pieniądze na zakup podstawowych środków ochrony do walki z koronawirusem. Pierwsza z czterech dostaw z Chin dotarła już do Polski.

Dominika Kulczyk zakupiła sprzęt za 20 milionów złotych
Dominika Kulczyk zakupiła sprzęt za 20 milionów złotych (PAP, Jakub Kaczmarczyk)

15 kwietnia na lotnisku Poznań-Ławica wylądował dreamliner LOT-u. Na jego pokładzie znajdowały się środki ochrony osobistej niezbędne do walki z koronawirusem. Samolot dotarł do Polski z Chin i była to pierwsza z czterech zaplanowanych dostaw.

Zakup środków został zrealizowany z prywatnego funduszu założonego przed Dominikę Kulczyk. Łącznie do Polski dotrze 57 ton sprzętu, w związku z czym zdecydowano się na rozbicie dostaw na cztery tury. Przewoźnikiem jest LOT Cargo, a transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Jest on realizowany w ramach pomocy humanitarnej.

Rekordowy zakup. Ile przeznaczono na środki?

Fundacja Dominiki Kulczyk przeznaczyła na środki ochrony 20 milionów złotych. Cały sprzęt zostanie przekazany pro bono personelowi medycznemu, a jego dystrybucją w najbliższych dniach zajmą się Okręgowe Izby Lekarskie. Dzięki zakupowi możliwe było nabycie:

  • 1 miliona masek chirurgicznych,
  • 1,5 miliona masek FFP2 N95,
  • 100 tysięcy kombinezonów klasy II,
  • 100 tysięcy gogli,
  • 100 tysięcy przyłbic.

Dzięki największej w historii Polski prywatnej darowiźnie na walkę z COVID-19, dokonanej przez Dominikę Kulczyk, możliwe było zakupienie ogromnej ilości sprzętu ochrony zdrowia, który umożliwi bezpieczną pracę personelowi medycznemu w wielu szpitalach w całej Polsce. W ciągu tego tygodnia środki te będą dystrybuowane poprzez Okręgowe Izby Lekarskie bezpośrednio wśród lekarzy i lekarzy dentystów - stwierdził prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić