Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Wiślicki
|

Einstein mógł się pomylić. Nowa teoria wywróci wszechświat do góry nogami

58
Podziel się:

Badacze sugerują, że światło wcale nie ma stałej prędkości. Całkowicie przeczy to teorii względność Alberta Einsteina dotyczącej prędkości rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w próżni.

Einstein mógł się pomylić. Nowa teoria wywróci wszechświat do góry nogami
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, J. Hester and A. Loll,NASA,erdinand Schmutzer)

Jeśli badacze mają rację, może okazać się, że prawa fizyki nie były zawsze takie same. Ich odkrycie może sprawić, że inaczej zaczniemy patrzeć na proces ekspansji wszechświata. Naukowcy dowodzić będą teorii za pomocą dokładnych odczytów tzw. indeksu widmowego, czyli zapisu różnic w gęstości poszczególnych regionów galaktyk.

Długo badaliśmy to, co odkryliśmy i właśnie zabieramy się do testów. Jeśli obliczenia w najbliższej przyszłości okażą się prawidłowe, może to doprowadzić do modyfikacji teorii Einsteina - napisali w publikacji dla "Physical Review D" profesor Joao Magueijo i dr Niayesh Afshordi z Instytutu Perimeter w Kanadzie.

Teoria Einsteina posłużyła do poparcia wielu zasad obowiązujących we współczesnej fizyce. Z jej pomocą udało się m.in. określić wiek wszechświata i ustalić co wydarzyło się po Wielkim Wybuchu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
Marek j
6 lat temu
Szybsza od światła jest taca naszego kościelnego
serek danio
6 lat temu
za 200-300 lat to na czym dziś opiera się nauka przestanie istnieć. stworzymy zupełnie nowy jej model. co do wielkiego wybuchu-to cóż ta teoria skazana jest na porażkę.
Katolik
6 lat temu
To wszystko bogobojne bzdury! Jak tak można tak pisać brednie?? Trzeba się modlić do Bozi o wybaczenie a nie w nauke się bawić!
999
6 lat temu
cała szatańska masonska nauka to jeden wielki bleffffff jak schować Boga przed ludżmi, żaden wybuch nigdy nie zrobił zycia, KAŻDY TO WIE, samo pierdniecie z niczego si nie zrobi a co dopiero TEORIA. KLAMSTWO ;-(
Ola
6 lat temu
I co się stanie z tymi "profesorami" i innymi "naukowcami"? Przez lata opowiadali bzdety i na bzdetnej teorii budowali kolejne bzdetne teoriie. Nawet te dotyczace rozwoju Wszechświata. Podobnie jest z darwinizmem. Bzdetna teoria i oparte na niej bzdetne teorie rozwoju człowieka.
Arte
6 lat temu
Nikt nie twierdził, że światło rozchodzi się zawsze z taką samą prędkością. Prędkość światła w próżni to co innego. W różnych ośrodkach światło może mieć mniejszą prędkość niż w próżni. Cząsteczki mogą np. poruszać się z prędkością większą niż prędkość światła w danym ośrodku -> promieniowanie czerenkowa.
Stefan
6 lat temu
Są rzeczy na niebie i ziemi które się fizjologom nie śniły.
taki tam
6 lat temu
Einstein się nie pomylił... Wszystko jest względne. Prędkość światła może wydawać się inna jeśli czas biegnie szybciej lub wolniej. Grawitacja zakrzywia przestrzeń i czas. Chłopcy z uniwerka chyba czegoś nie dopatrzyli albo nie uważali na lekcjach...
Niki
6 lat temu
Nie do końca wysłuchał Tesle..... i wyszło jak wyszło.
Teoretyk
6 lat temu
Naukowcy kłamią, Einstein kłamie wróżka prawdę Ci powie
Zygmunt
6 lat temu
Ten wielki naukowiec wymyślił jak kraść cudze patenty i to jest wielkie osiągnięcie kontynuowane np. w Polsce.
o!
6 lat temu
Światło z latarki ledowej jest szybsze od światła z lampy naftowej.Może nie?
pk
6 lat temu
Bóg stworzył a mędrki teorie głoszą. Stosy na heretyków!
profesor
6 lat temu
w psikutowie dolnym też jest uniwersytet, badacze stamtąd mówią że ci z instytutu w Kanadzie się mylą bo ...... wszechświat jest beczką, a beczka jest okrągła a więc światło nie biegnie po lini prostej tylko po krzywej która jest prosta
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić