Fani pand mogą odetchnąć

Panda wielka, czyli niedźwiedź bambusowy, oficjalnie nie jest już gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Obraz
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zmieniła klasyfikację gatunku na "podatny" na wyginięcie. Organizacja uznała, że liczba osobników Ailuropoda melanoleuca jest na tyle duża, że można przenieść je do innej kategorii.

Lata walki o zachowanie gatunku pozwoliły utrzymać stały wzrost liczby pand. Przez ostatnią dekadę przybyło ich aż 17 proc. Ocenia się, że na wolności żyje ok. 2 tys. osobników. Od 2003 r. i ostatniego takiego badania o 12 proc. zwiększył się również zajmowany przez nie obszar.

Autor: Jan Muller

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Wybrane dla Ciebie