Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

"Flotylla Wolności" płynie do Strefy Gazy. Aktywiści chcą przerwać blokadę Izraela

8
Podziel się:

Dwie jednostki pływające dobiły do Lizbony. "Flotylla Wolności" to inicjatywa obrońców praw człowieka ujmujących się za Palestyńczykami w Strefie Gazy.

"Flotylla Wolności" płynie do Strefy Gazy. Aktywiści chcą przerwać blokadę Izraela
(Middle East Monitor)

Aktywiści zatrzymali się w portugalskiej stolicy na krótko. W piątek wyruszą w dalszą podróż, kierując się w stronę oblężonych Palestyńczyków. Dwie łodzie - Al-Awda i Freedom (Wolność) - mają sprawić, by świat dostrzegł dramat ludzi uwięzionych na małym spłachetku ziemi wokół miasta Gaza. Na pokładzie jednostek jest 25 działaczy. Przy nabrzeżu powitali ich zwolennicy z palestyńskimi flagami.

Jednostki wypłynęły dwa dni temu z portu Gijon na północy Hiszpanii. Równocześnie działacze na innych łodziach podjęli próbę przybicia do brzegu Sekwany w Paryżu. Francuskie władze nie zgodziły się jednak na zatrzymanie się flotylli w stolicy Francji. Nie przeszkodziło to mieszkającym w Paryżu Palestyńczykom, którzy tłumnie wylegli na nadbrzeże, by przywitać działaczy płynących do Strefy Gazy.

Była to próba podważenia rosnącej we Francji solidarności społecznej ze Strefą Gazy i Palestyną - oskarża szef Międzynarodowego Komitetu Przełamania Oblężenia Strefy Gazy i współzałożyciel "Flotylli Wolności", Zaher Birawi.

Birawi twierdzi, iż Francuzi zachowali się tak po naciskiem Izraela. Podkreśla, że Państwo Żydowskie "obawia się ujawnienia rzeczywistej natury rasistowskiego państwa okupacyjnego" poprzez takie oddolne ruchy - informuje serwis Middle East Monitor.

Strefa Gazy blokowana jest przez Izrael od 2007 roku. Rządzi tam Hamas, który nie uznaje Państwa Żydowskiego. Z kolei Izraelczycy nie rozmawiają z tym palestyńskim ugrupowaniem, uznając je za organizację terrorystyczną. Cierpią na tym mieszkańcy Strefy, którzy żyją w permanentnym kryzysie humanitarnym.

"Flotyllę Wolności" zorganizowano już kolejny raz. Głośno było o jednostkach płynących do Gazy w 2011 roku. Wtedy razem z Palestyńczykami wyprawę przygotowali również Turcy. ONZ ostrzegała wcześniej, że Strefa Gazy do 2020 roku nie będzie się nadawała w ogóle do zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Artaxerxes
4 lata temu
Skończy się tak jak ostatnio, Zresztą i tak płynie dżuma do czarnej ospy. Życzę miłej konfrontacji
BB
4 lata temu
Brawo. Trzeba się sprzeciwić hitlerowskiemu pseudopaństwu - Izraelowi. Wolna Palestyna!
kl
4 lata temu
A ja nie chcę ani żydów ani arabów. Niech będą z daleka od Europy.
ddd
4 lata temu
Ale semityzm to nie tylko żydzi , to także ludzie ktorzy zamieszkują ziemie świete , wsrod nich są arabowie
abc
4 lata temu
Rozumiem ,że wszyscy miłośnicy Arabów i ich Mahometa ,chcieliby wolności i tolerancji w stylu islamskim ? Zawsze możecie wyjechać z Polski i Europy do nich i cieszyć się ich ''demokracją i wolnością ''!!! Izrael wie co to znaczy islam i jak z nimi postępować , nie tak jak lewacka europejska poprawność pieszcząca się z islamskimi terrorystami i bandytami !!!
usaman
4 lata temu
to jakieś niedopatrzenie mosadu, mam nadzieje, że sprawę załatwią bez zbędnych fajerwerków
sas
4 lata temu
to nic innego jak antysemityzm ;) teraz zaczną sie przyglądac wszystkim "aktywistom" i dobrze
dddd
4 lata temu
oj hitlerowski izrael poczestuje ich torpwda i daleko nie doplana
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić