Francja. Pierwsze dziecko na świecie urodzone tą techniką. Daje nadzieję chorym na raka

10

Francuskie niemowlę jest prawdopodobnie pierwszym, które urodziło się dzięki technice polegającej na pobraniu niedojrzałych komórek jajowych. To nadzieja dla chorych, którzy poddają się chemioterapii i tym samym obawiają się utraty płodności. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Francja. Pierwsze dziecko na świecie urodzone tą techniką. Daje nadzieję chorym na raka
(flickr.com)

Do przełomowego zabiegu doszło w Szpitalu Uniwersyteckim Antoine Béclère pod Paryżem. Pacjentka w wyniku chemioterapii stała się bezpłodna. Dzięki nowej technice urodziła zdrowe dziecko.

Zastosowano metodę, która różni się od klasycznego in vitro. Więcej etapów odbywa się w laboratorium, poza ciałem kobiety. Stosuje się ją w przypadku, gdy stymulacja hormonalna u danej osoby mogłaby być niebezpieczna. W takim przypadku pobiera się niedojrzałe komórki, które następnie dojrzewają w inkubatorze i tam stają się zdolne do zapłodnienia.

Po latach wykorzystano zamrożone komórki

W przypadku francuskiej pacjentki, komórki, które dojrzały w laboratorium zostały zamrożone. Następnie kobieta poddała się leczeniu raka piersi. Pięć lat później, kiedy wygrała walkę z nowotworem, okazało się w wyniku chemioterapii stała się bezpłodna. Lekarze posłużyli się więc zamrożonymi przed laty komórkami.

To przełom w dziedzinie wspierania płodności. Zabieg powiódł się, a pacjentka zaszła w ciążę bez trudności i urodziła zdrowe dziecko - informuje "Le Parisien". Dane kobiety nie zostały podane do publicznej wiadomości.

Zobacz także: Małgorzata Rozenek-Majdan o in vitro i osobach z problemami z płodnością

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić