#greatesthits Cały świat kocha "Killing Me Softly with His Song"

Niektóre piosenki nigdy się nie starzeją. Do tej kategorii zalicza się "Killing Me Softly with His Song"

The Fugees
The Fugees (Materiały prasowe)

Pierwszy raz utwór nagrano w 1971 roku. Kawałek został napisany przez Charlesa Foxa i Normana Gimbela. Pierwszą wokalistką, która zaśpiewała przebój była Lori Lieberman. Inspiracją do napisania piosenki była książka Julio Cortázara "Gra w klasy", a dokładniej drugi rozdział, gdzie pojawia się fraza "kill us softly with some blues". Została ona sparafrazowana na potrzebę piosenki.

Dwa lata później piosenkę na warsztat wzięła wokalistka i pianistka Roberta Flack. Kiedy artystka usłyszała pierwsze dźwięki utworu, dosłownie ją zamurowało. Po tym wydarzeniu ostro wzięła się do pracy. Kompozytor piosenki Charles Fox wolał interpretację Flack niż Lieberman. Według autora muzyki pianistka nagrała wersję szybszą urozmaiconą o rytm synkopowany, którego nie było w oryginalne.

W latach 90. zespół The Fugees dał drugie życie "Killing Me Softly". Cover uzyskał uznanie publiczności i płyta zespołu "The Score", na której się znalazł, sprzedała się jak ciepłe bułeczki. Grupa wydała później dwa legendarne single "Ready or Not" i "Fu-Gee-La". Nagroda Grammy za najlepszy krązek roku oraz za najlepsze wykonanie piosenki R&B przypięczętowały sukces The Fugees. Rok później każdy z członków zdecydował się na solową karierę. Może kiedyś zdecydują się na reaktywację?

Kompozycja jest jedną z najczęściej przerabianych piosenek na świecie. Przedstawiciele różnych gatunków muzycznych biorą na warsztat hit i udaje im się zrobić coś innowacyjnego. Lista artystów jest długa: Céline Dion, Alicia Keys, The Jackson 5, Nancy Sinatra, Toni Braxton, Anastacia, Jaco Pastorius. Polscy artyści nie pozostali w tyle. Wokalistka Anna Jantar postanowiła nagrać swoją wersję ponadczasowego przeboju. Piosenka nosi tytuł "Zabijasz mnie swoją piosenką". Autorem polskiego tekstu jest Andrzej Kudelski. Warto się zapoznać z tą interpretacją..

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić