#greatesthits Nigdy nie słuchaj "Blue Monday" w depresji

7

Utwór "Blue Monday" zespołu New Order raczej nie pomoże przetrwać najbardziej depresyjnego dnia w roku.

#greatesthits Nigdy nie słuchaj "Blue Monday" w depresji
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)

Treść utworu "Blue Monday" nie jest optymistyczna. Przypuszcza się, że piosenka jest o narkomanii, przemocy wobec dzieci albo o nieudanym związku. Autorem słów jest gitarzysta i wokalista New Order Bernard Sumner. W trakcie powstania przeboju artysta i pozostali członkowie grupy byli pod wpływem LSD.

Tytuł piosenki nie jest wymieniony w tekście. Jest to częsta praktyka stosowana przez New Order. Grupa w trakcie wymyślania nazwy utworu zainspirowała się ilustracją umieszczoną w książce Kurta Vonneguta "Śniadanie mistrzów".

New Order zapisał się w historii słynnego programu "Top of The Pops". Jest to kultowa audycja BBC, w której występują największe gwiazdy muzyki. Warunkiem zaprezentowania się na antenie, jest śpiewanie z playbacku. Brytyjski zespół nie chciał jednak tego zrobić. Na szczęście udało się namówić ekipę produkcyjną programu i New Order wykonał "Blue Monday" na żywo.

Piosenka ta jest najlepiej sprzedającym się 12-calowym singlem wszech czasów na Wyspach. Utwór trwa 7 minut 25 sekund i nie zmieścił się na tradycyjnym 7-calowym nośniku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić