o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Historia smartfonów w pigułce

Podziel się

Smartfony to dla większości ludzi codzienność. Każdego dnia rozpoczynają dzień od wyłączenia budzika, sprawdzenia powiadomień z Facebooka, przeczytania poczty i newsów. Wielu może jednak nie zdawać sobie sprawy, że to co dzisiaj jest wygodną rzeczywistością, jeszcze wczoraj było było okrutnie brzydkim i nieporęcznym sprzętem!

Historia smartfonów w pigułce
(flickr.com, Blake Patterson)
bESPDfgB

Smartfon to połączenie tradycyjnego telefonu komórkowego z podręcznym komputerem. Zawiera w sobie funkcje m.in. takich urządzeń jak telefon, kamera wideo, aparat fotograficzny, poczta elektroniczna, GPS, odbiornik Bluetooth i przeglądarka internetowa. Jednak zanim te wszystkie urządzenia zostały połączone w jedną, znaną wszystkim dzisiaj całość, ludzkość musiała zmierzyć się z bardzo "prymitywnymi" konstrukcjami.

Palmtopy

Palmtop to bardzo mały przenośny komputer, który mieścił się w kieszeni. Obecnie się już nie produkuje tego typu urządzeń. Można było na nich instalować aplikacje oraz ściągać je z internetu. Palmtopy obsługiwało się za pomocą rysika.

bESPDfgD

Komunikator Simon

Znany bardziej jako IBM Simon. Wszystko z uwagi na to, że został wyprodukowany przez tego amerykańskiego giganta właśnie. Premierę urządzenia datuje się na rok 1994. Simon posiadał dotykowy ekran i funkcje personalnego menadżera zadań. Jak można się domyślić, sprzęt był wówczas wykorzystywany głównie przez biznesmenów.

Komunikator Nokia 9000

Tak wygląda stereotypowy komunikator przeszłości. Jest ciężki, toporny i gdyby nie antena to bardziej przypominałby cegłę niż urządzenie elektroniczne. Śmiejecie się, ale jak na tamte czasy miał doskonałe osiągi. Model, który ukazał się w 1996 r posiadał 8 MB pamięci i procesor o prędkości 24 MHz!

bESPDfgJ
bESPDfhe
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić