o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

IPN ogłosił nowe szczegóły o teczce TW "Bolka"

40
Podziel się

Teczka osobowa i teczka pracy TW "Bolka" są już w archiwum IPN - oznajmił na konferencji prasowej prezes IPN Łukasz Kamiński. Oba dokumenty liczą łącznie prawie 700 stron.

teczka ipn
teczka ipn (East News)
bDUrmzXF

Materiały zabezpieczone w domu Marii Kiszczak zostały podzielona na kilka partii. Będą one sukcesywnie włączane do archiwów IPN. Pierwszą partię stanowią przede wszystkim teczka osobowa i teczka pracy TW "Bolek".

Dokumenty liczą odpowiednio 183 i 576 stron oraz obejmują lata 1970-1976. Ich autentyczność potwierdził ekspert archiwista. Wśród nich jest jeszcze pismo Czesława Kiszczaka do dyrektora Archiwum Akt Nowych datowane na dzień 5 kwietnia 1996 roku oraz oryginalne opakowanie.

W teczce personalnej znajduje się koperta, a w niej odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa »Bolek«. Wśród dokumentów znajdujących się w tej teczce są również m.in. odręczne, podpisane pseudonimem »Bolek«, pokwitowania odbioru pieniędzy. W teczce pracy tajnego współpracownika, liczącej 279 kart, w oryginalnych okładkach, znajdują się liczne doniesienia tajnego współpracownika pseudonim »Bolek« oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z tajnym współpracownikiem pseudonim »Bolek«. Część doniesień pisana jest odręcznie i podpisana pseudonimem »Bolek« - powiedział Kamiński.

bDUrmzXH

Materiały zostaną udostępnione w poniedziałek 22 lutego. Od godz. 12 w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie dostęp do nich będą mieli zainteresowani "w celach badań naukowych oraz w celach dziennikarskich". Godziny otwarcia czytelni zostaną wydłużone do 21, a na raz akta będzie mogło przeglądać do 40 osób. Od środy 24 lutego będą dostępne w czytelniach delegatur IPN w całej Polsce.

Lech Wałęsa oświadczył w piątek na swoim mikroblogu, że nie współpracował z SB. Przyznał, że popełnił błąd, ale dał słowo "sprawcy" i nie może ujawnić prawdy:

Nie zostałem złamany w grudniu 1970 roku, nie współpracowałem z SB, nigdy nie brałem pieniędzy, żadnego ustnego, ani na piśmie nie złożyłem donosu. Popełniłem błąd, ale nie taki, dałem słowo, że go nie ujawnię, na pewno nie teraz jeszcze nie teraz. Chyba, że ujawnią go inni. Jeszcze żyje człowiek-sprawca, który powinien ujawnić prawdę i na to liczę. Miałem miękkie serce - napisał Wałęsa.

bDUrmzYi
KOMENTARZE
(40)
Król Julian
5 lata temu
Dzień bez Bolka dniem straconym. Na razie są igrzyska kiedy będzie chleb?
kerams
5 lata temu
A kiedy udostępnią teczki TW Balbina TW Jar , no i może poczytałoby się o ojczulku naszych orłów Rajmundzie. To dopiero byłby ubaw na całego :-)
niebawem ares...
5 lata temu
zadziwiające jest tempo potwierdzania autentyczności przedmiotowych dokumentów. ipn dał sobie miesiąc na sprawdzenie w/w, a tutaj ustami szefa dowiadujemy się, że to jest TO! trąci mi to działaniami na zamówienie. dodam, że były prezydent nie należy do moich ulubieńców, wprost przeciwnie.
bDUrmzYj
Anton44
5 lata temu
Te teczki to prymitywna chamska prowokacja spreparowana przez sfrustrowanego Żoliborskiego krasnala. Ciekawe czym zaszantażowano Kiszczakową że wydała jakieś tam kwity na Wałęsę. Resztę "rewelacji" o Lechu mogli dopisać służalczy pislamiści.
biedronka
5 lata temu
O czym miał donosić Lech Wałęsa??????????? Prosty człowiek płatnym agentem????????????? Agenci to wykształceni ludzie i nikt mi nie powie, że płaci się im za nic.
Najnowsze komentarze (40)
piotreko1965
5 lata temu
A gdzie teczka braci Kaczyńskich i rodziny? czyżby zniknęła ?Była w domu generała i już nie ma?
jjc
5 lata temu
Dziennikarze lewicowi chcą pokazać jak to PiS dzieli,że niby za ich rządów wypływają takie kompromitacje jak ta z Wałęsą. Dziwne bo Kiszczakowej Wałęsa za te papiery zapłaciłby więcej. Jakoś od razu nagłaśniano tę sprawę cały czas przez 24 na dobę. Bardzo szybko pod naciskiem mediów robią ekspertyzy itp.Jest to prowokacja mediów pro PO-wskich przeciwko poczynaniom rządu PiS-owskiego. A Lechu tak ufał PO.
zimny
5 lata temu
Komusze wypowiedzi zawsze na szczycie.
ja
5 lata temu
Ja mu po prostu NIE WIERZĘ !!! Posadźcie go na wykrywaczu kłamstw ciekawe czy się zgodzi!!!!!!!
zbyszko-60
5 lata temu
Przecież to sPiskowcy, to co się dziwić.Bolek Kaczyński odpowiednio nimi kieruje.Przecież wie jak to robić SB go dawno temu nauczyło!
gosc
5 lata temu
Bolek i Lolek to blizniacy i jarus komunistyczny gen nareszcie moze sie zemscic
ko
5 lata temu
zabrac cześc emerytury jak zrobiono esbekom .Kapuś to kapuś i trzeba to nazywac po imieniu
Stan T.
5 lata temu
Nie sadz a nie bedziesz sadzony, a wy juz rzuciliscie sie jak sepy na truchlo Lecha Walesy.Wstyd i hanba niesprawdzone materialy oglaszac za prawde. Ilu maczalo w tym rece i na czyje zlecenie? Ludzie z intelektam ponad przecietna wiedza o czym mowie,a reszta jak chce niech uwielbia dalej prezia,ciekawe kto bedzie sie smial ostatni.
bDUrmzYb
oszukany
5 lata temu
Czuję się oszukany ! Na pewno Wałęsa był BOLKIEM bo inaczej skończył by jak ś.p. ks.POPIEŁUSZKO. Tylko dlaczego później pozwolił na rujnowanie polskiej gospodarki oraz naszej ojczyzny złodziejom. I na takie ubóstwo dla społeczeństwa polskiego. Lepiej jak by się przyznał i powiedział że grożono jego licznej rodzinie! A tak to plama na honorze panie "prezydencie" . Jednym słowem obciach !
kuku
5 lata temu
nie wiem, czy ten bolo to lechu , czy nie ale wiem, ze w tak waznych sprawach najpierw przeprowadza sie szczegolowe badania a dopiero, kiedy jest 100 procent pewnosci ,upublicznia rezultaty a tutaj, co mamy ? podpisy ? kazdy moze sie podpisac za kogos innego, co za problem a ze prowadzacy oficerowie pisali bajki w wolnym czasie, zeby miec , co pokazac zwierzchnikom tez slyszelismy wielokrotnie
nikoletta
5 lata temu
bolek bolkiem ale czy to nie jest temat zastepczy pisiow? mialo byc tak pieknie a co mamy ? wstyd na caly swiat a w kraju ? kielbasa wyborcza dla nierobow i meneli w postaci 500zl na dziecko, wiadomo, na co ini to wydadza a pisie hoduja sobie wyborcow wyciagajac kase z naszych kieszeni, za wpodatki w sklepach, czy bankach zaplacimy my; o obsadzaniu stolkow swoimi miernymi ale wiernymi kolezkami, rodzinka itp , czy o tvpis juz nie wspomne, bo rece opadaja
Psychiatra są...
5 lata temu
Cytat z Wałęsy mini bloga " Jest taki Pan... Jak ten Pan... Niech ten Pan się przyzna..." Konkrety KTO, JAK, GDZIE, KIEDY ! Kręcisz Wałęsa i już sam nie masz pojęcia, co wymyślić. Bredzisz jakbyś starał się o zaświadczenie o niepoczytalności.
jajopis
5 lata temu
Oficer sb mówił o swoich problemach z dawnych czasów - słyszałem na własne uszy - że ludzie mówią jak chcą awansować jak chcą dostać paszport a ja im nie zależy, to nawet podpisując lojalkę nie chcieli gadać a przełożeni oczekiwali raportów. Jak ich nie było to mówili, że ich ludzie nie pracują a jak nie pracują to były konsekwencje. Cóż więc robili - PISALI SAMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a my to analizujemy. Jejku - życie przerosło kabaret
ks
5 lata temu
może to są potwierdzenia płacy za pracę...u nas związkowcy też tak potwierdzali odbiór wypłat
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić