Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Iran szuka winnych koronawirusa. Oskarża dwa państwa

718

Irańskie media przedstawiły raport, którego autorzy szukali źródła koronawirusa. Zgodnie z ich ustaleniami epidemia jest wynikiem celowego i zaplanowanego działania. Nowa broń biologiczna miała zostać wymierzona w konkretne państwa.

Iran szuka winnych koronawirusa. Oskarża dwa państwa
(Getty Images, Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency)

Zgodnie z oficjalnymi ustaleniami naukowców koronawirus przeszedł ze zwierząt na ludzi. Pierwsze przypadki zarażeń zostały zaobserwowane w chińskim mieście Wuhan, które stanowi epicentrum epidemii.

Rząd Iranu nie daje wiary ustaleniom specjalistów. W iranskich mediach pojawił się raport, którego treść stoi w sprzeczności z informacjami podawanymi przez Chiny i WHO. Jako punkt wyjścia autorzy przyjęli spostrzeżenie, że choroba zaczęła się w Wuhan, chociaż w sąsiednich prowincjach dzikie nietoperze występują znacznie częściej.

Kto według Iranu stoi za epidemią koronawirusa?

Tamtejsze media uważają, że epidemię koronawirusa wywołały Stany Zjednoczone lub Izrael. Naukowcy z tych państw mieli stworzyć niebezpiecznego wirusa w tajnym laboratorium. Żaden z wymienionych krajów nie skomentował tych oskarżeń.

Zobacz także: Zobacz też: Poradnik: jak chronić siebie i bliskich przed koronawirusem?

Według Iranu koronawirus to nowa broń biologiczna. Sensacyjna irańska teoria głosi, że rząd Donalda Trumpa chciał przy pomocy wirusa zahamować rozwój Chin. Państwo Środka zaczyna dominować gospodarczo nad USA i tym samym stanowi poważne zagrożenie dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego - uważają autorzy raportu opublikowanego w "IFP News".

Irańczycy argumentują, że w przeszłości doszło do podobnej sytuacji. W latach 2005-2009 rządy Stanów Zjednoczonych i Izraela miału potajemnie zlecić opracowanie wirusa komputerowego Stuxnet. Został stworzony, aby uszkodzić systemy kontrolne i operacyjne na irańskich komputerach. Władze USA i Izraela miały kierować się chęcią sprawdzenia stanu badań jądrowych wrogiego państwa.

Koronawirus uderza z różnym natężeniem w zależności od państwa. Według irańskich mediów to kolejny dowód na potwierdzenie ich teorii. Wskazują, że liczba nowych przypadków w Iranie – państwie skonfliktowanym z USA – stale rośnie, a wśród chorych jest wielu członków rządu. Stąd wniosek, że koronawirus prawdopodobnie miał uderzyć nie tylko w Chiny, lecz także Iran.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić