Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Wiślicki
|
aktualizacja

ISIS zmienia taktykę. Nowe zagrożenie dla świata

65
Podziel się:

Dotychczas nie uczestniczące w aktach przemocy kobiety służące Państwu Islamskiemu coraz częściej wysyłane są na pierwsze linie walk. Drastyczny zwrot w taktyce radykalnych muzułmanów spowodowany jest m.in. utratą terytoriów na Bliskim Wschodzie.

ISIS zmienia taktykę. Nowe zagrożenie dla świata
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, David Dennis)

Nowe metody islamistów nastręczają trudności służbom na całym świecie. Penetrowanie sieci ekstremistów i identyfikowanie potencjalnych zamachowców już teraz jest bardzo trudne, ale przy zmieniającej się ciągle taktyce ISIS zajmujący się bezpieczeństwem wojskowi i policjanci mówią zgodnie: to coraz większy problem.

Liczba incydentów z udziałem kobiet od kilku miesięcy systematycznie wzrasta. Kiedy we wrześniu udaremniono zamach terrorystyczny w Paryżu, okazało się, że planująca go muzułmańska bojówka to cztery kobiety w wieku od 19 do 39 lat. Mające dokonać samobójczych ataków terrorystki odkryto także w Libii, a ostatnio w Maroku. Wszystkie łączyło jedno - jako nastolatki przyłączyły się do ISIS i gotowe były zginąć w walce.

Pierwotnie wydawało się, że rolą kobiety w organizacji jest rodzenie dzieci, zajmowanie się rodziną oraz pracami domowymi. Teraz jednak widzimy, że to spojrzenie jest zupełnie przestarzałe - powiedział w rozmowie z "The Guardian" francuski sędzia François Molins.

Według specjalistów ISIS będzie coraz częściej wysyłało do walki kobiety. Wszystko dlatego, że z powodu utraty znacznej ilości terytoriów w Iraku, Libii i Syrii potrzebują coraz więcej rekrutów. Wcześniej zdarzało się, że kobiety odgrywały dużą rolę w islamskiej walce, jednak było to potępiane przez ISIS. Teraz podejście muzułmańskiej organizacji się zmieniło.

Państwo Islamskie wie, że śmierć kobiet wywołuje większe zamieszanie na świecie niż śmierć mężczyzn. Nauczyli się już, że to dobre dla ich machiny PR-owej - skomentowała sprawę Rachel Bryson z londyńskiego Centrum Religii i Geopolityki.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(65)
lolo
6 lat temu
Może zatem lepiej by było, gdyby ci połowie PiS zastanowili się, czy wymienionym pomocnikom nazistowskich Niemiec naprawdę chcą postawić pomnik na cokole przeznaczonym dla księdza Skorupki. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, to będzie to więcej mówić o rzeczywistych intencjach i charakterze PiS niż wszystkie jej deklaracje.
fakt
6 lat temu
Generał Omelianowicz-Pawlenko, ten bohater wojny 1920 r. został dowódcą 109 Batalionu Schutzmannschaft i tzw. Ukraińskiej Armii Wyzwoleńczej, które to formacje wypełniały funkcje policyjne na rzecz nazistów. Alfred Bizanc został szefem zarządu wojskowego 14 dywizji SS Hałyczyna. Petro Diaczenko – znany ze zbrodni przy tłumieniu Powstania Warszawskiego Jewhen Konowalec, założyciel i pierwszy prowydnyk OUN, tej do gruntu antypolskiej, terrorystycznej i faszystowskiej organizacji ukraińskich nacjonalistów. Pułkownik Roman Suszko, potem działacz OUN-M, brał udział w organizacji dywizji SS Hałyczyna, Pułkownik Łeonid Stupnyckyj – skończył jako generał UPA. Pułkownik Konstanty Smowski – zastępca dowódcy 118 Batalionu Schutzmannschaft. Wołodymyr Sawczenko-Bilski – kontradmirał, współpracował z nazistami. Generał Pawło Szandruk – skończył jako dowódca tzw. UAN (Ukraińskiej Armii Narodowej, pronazistowskiej formacji powstałej z 14 dywizji SS i innych ukraińskich formacji pomocniczych)
viki
6 lat temu
Sam Petlura ma utrwalony na Zachodzie wizerunek antysemity, gdyż na terenach opanowanych przez jego oddziały powszechnie dopuszczano się krwawych pogromów, co zresztą stało się przyczyną jego śmierci, gdyż zginął z ręki żydowskiego zamachowca Szolema Szwarcbarda, który został przez sąd francuski uniewinniony, a potem stał się niejako przykładem dla innych Żydów, którzy mścili się na prześladowcach. Jest pochowany w Izraelu i jest tam uznawany za bohatera. Jego imię nosi wiele ulic. Warto o tym pamiętać.
up
6 lat temu
Dostali nowe wytyczne z CIA i Mossadu?
isis
6 lat temu
Zmianą taktyki jest po prostu dalsze dozbrajanie terrorystów.
Schecter Omen
6 lat temu
Emancypacja w ISIS!!! W niebie dużo żarcia...ale k***-wa 7miu prawiczków?. nieważne. dobry fanatyk, to martwy fanatyk. tylko żeby nie ginęli niewinni. ale na serio jestem za bezczeszczeniem ciał terrorystów.
alik
6 lat temu
brawo jak szybko ewoluują już równouprawnienie płci niedługo przestaną mordować innowierców jak to zrobili chrześcijanie i będzie druga religia pokoju i miłości do bliźniego
strzelać do d...
6 lat temu
Co dostają w raju Allaha i Mahometa, islamskie kobiety po popełnieniu męczeńskiej śmierci?
adamo
6 lat temu
Kijowski z KODem tam mają pole do popisu...
antylopa
6 lat temu
a niech giną,przynajmniej mniej islamistów rodzić będą
Fiks
6 lat temu
Ciekawe, kto im te "taktyki' wymyśla? Który wywiad. Przecież jest to działanie na wyniszczenie. Nie robią niczego dobrego.
xxx
6 lat temu
No i w czym problem? Ostrzeżenie, żółta kartka, a potem bum bum bum i czerwona. Może czas przestać stosować tzw. prawa człowieka i wdrożyć zasadę, że albo jesteś z nami, albo cię nie ma - czyli przyjąć metody walki wroga.
wizo
6 lat temu
Każda religia działa jak fanatyczna sekta. Zaraz i nasi się ockną i zaczną płonąc sosy!
legas
6 lat temu
A lewaki dalej. Kłamią ze to niewinne kobiety i dzieci ucikaja przed wojna a pasy szachida to taki ich folklor taka kultura odmienna
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić