Jedziesz nieoskrobanym autem? Aż tak wysoki mandat ci grozi

Okres zimowy to czas kiedy na ulicach codziennie można spotkać samochody, które jadą pokryte śniegiem lub z oszronionymi szybami. Pośpiech lub po prostu lenistwo mogą być nie tylko niebezpieczne dla innych kierowców, ale i kosztowne dla prowadzącego pojazd.

Obraz
Źródło zdjęć: © o2.pl | Mateusz Pietruszka

Auto z nieoczyszczonymi szybami to poważne zagrożenie. Kierowca nie ma bowiem odpowiedniej widoczności. To z kolei może być przyczyną wypadku. W grę nie wchodzi zrobienie sobie jedynie małego wizjera na szybie. Zostawienie odladzania dmuchawie to niebezpieczny błąd.

*Kolejne zagrożenie to śnieg zalegający na karoserii. *Poświęćmy chwilę na to, aby pozbyć się go z niej w całości. W przeciwnym razie może być przyczyną wypadku. Pęd powietrza jest w stanie poderwać niejednokrotnie zlodowaciały kawałek śniegu, który wyląduje na pojeździe jadącym za nami. To może doprowadzić do poważnych uszkodzeń auta, a nawet śmierci osób w nim się znajdujących.

Policja zwraca uwagę na przypadki takich zaniedbań. Funkcjonariusze przypominają, że za jazdę nieodśnieżonym pojazdem lub nieoskrobanie szyb grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Warto też przypomnieć o innej karze. Za włączony silnik podczas odśnieżania czy skrobania można dostać nawet 300 zł mandatu.

Wybrane dla Ciebie