Wróć na
Bartłomiej Bajerski
|
aktualizacja

"Jezus i jego brat Jakub". Eksperci odnaleźli zaskakujący grecki rękopis

314
Podziel się

Amerykańscy specjaliści przejrzeli dokładnie zbiór ksiąg gnostycznych odnaleziony ponad 70 lat temu w Egipcie. I natrafili na tekst, którego wcześniej nikt nie zauważył.

"Jezus i jego brat Jakub". Eksperci odnaleźli zaskakujący grecki rękopis
(Pixabay.com)

W heretyckim piśmie chrześcijańskim Jezus opisuje nauczanie swego brata Jakuba o przyszłych wydarzeniach, w tym o śmierci samego Jakuba - ujawnił profesor Brent Landau z Katedry Nauk Religijnych Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.

Eksperci postanowili kolejny raz przeszukać Bibliotekę Nag Hammadi. Zawiera ona 13 koptyjskich ksiąg gnostycznych, zwanych również kodeksami, które znaleziono w Egipcie w 1945 roku. Niewielka część z nich jest w języku greckim. A wśród nich ręcznie spisana kopia oryginalnego rękopisu, w którym znalazł się fragment o Jezusie i jego bracie.

Odkrycie jest niezwykle rzadkie - przekonują specjaliści z Teksasu. Tego typu kopie pism w języku greckim to naukowy rarytas.

To nowe odkrycie jest znaczące dlatego, że pokazuje, iż chrześcijanie jeszcze długo po tym, jak przywódcy religijni uznali je za heretyckie, czytali i studiowali pisma spoza kanonu - skomentował drugi z odkrywców, Geoffrey Smith z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.

Naukowcy podkreślają, że byli niezwykle poruszeni swoim znaleziskiem. Sukces zrelacjonowali podczas konferencji Towarzystwa Literatury Biblijnej w Bostonie - informuje serwis Science Daily.

Powiedzieć, że byliśmy podekscytowani, kiedy zdaliśmy sobie sprawę, co znaleźliśmy, jest niedopowiedzeniem" - powiedział Geoffrey Smith. - Nigdy nie przypuszczaliśmy, że greckie fragmenty "Pierwszej Apokalipsy Jakuba" przetrwały od starożytności. Ale tam były, leżały tuż przed nami - dodaje.

W 2002 roku archeolodzy odkryli skrzynię z kośćmi z napisem po aramejsku. Tekst został przetłumaczony jako "Jakub, syn Józefa, brat Jezusa". Profesor Ben Witherington III, specjalista interpretacji Nowego Testamentu w Asbury Theological Seminary uważa, że to całkiem prawdopodobne, iż Jezus mógł mieć rodzeństwo.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(314)
babcia
2 lata temu
Każda religia została wymyślona przez ludzi. Wynikało to z chęci zjednoczenia plemion, panowania jednych nad drugimi, potem prowadziło do zniewolenia słabszych, a wszystko z umiłowania władzy i pieniędzy. Nie można darować KK stosów, polowania na czarownice, przeciwstawiania się rozwojowi nauki, wypraw krzyżowych dla zysku, okradania chłopów, sprzedaży odpustów i zachłanności.
artystka
2 lata temu
W Biblii jest napisane, że miał rodzeństwo.
TO NIC NIE ZN...
2 lata temu
W tych czasach wielu miało na imię Jezus, tak jak Adolf nie zawsze musi być Hitlerem.
Ppaa
2 lata temu
Dziwne jak by nie mial rodzenstwa. Przeciez w rodzinach zydowskich bylo przynajmniej 3 dzieci. Przeciez maryja to normalna kobieta byla ktoea miala ok. 16 lat jak jezusa rodzila to co bez seksu zyla. Smiechu warte....
Tu i teraz
2 lata temu
...od ponad 2000 tysięcy lat te same bajki dla ciemnego luda...a taki Rydzyk i jemu podobni wierzą tylko w mamonę...
Najnowsze komentarze (314)
bajki
2 lata temu
a przedtem tego nie znaleźli? ta.. jasne..
gosc
2 lata temu
Pomijając brata to kolejne odkrycie, ze Jezus zyl naprawde ;)
Silent
2 lata temu
Żadna, ale to żadna religia nie powinna istnieć! To jest największa głupota ludzkości na świecie!
The Lure Ego
2 lata temu
Człowiek od zarania szuka odpowiedzi na pytania pozwalające mu zrozumieć istotę rzeczywistości,doktryna wielkich operacji militarnych przeszła do lamusa historii,obecnie mamy do czynienia jedynie z wojną technologiczną i ideową pomiędzy cesarstwem rzymskim a wielkim wschodem, w pierwszej prym wiedzie rzym a w drugiej wschód ,oczywiście wojna jest tylko pozorna bo oba'zakony' przenikają się i infiltrują na wzajem tymczasem dla małych rozumków akademickich pozostaje "marks' reaktywacja.
Rafał
2 lata temu
Jakby co to: Józef był starszy od Miriam i był wdwcem, poślubił Salomę (lub Eschę), z którą miał doczekać się synów Jakuba i Judę Tadeusza. Dlatego w Piśmie Świętym jest informacja o rodzeństwie Jezusa
Kwik Czasu
2 lata temu
Pierdoły do potęgi, pod krzyżem było jasno powiedziane ".. oto syn twój .. oto matka twoja..", to jasno wyraża że był jedynakiem. To oznacza że matka Jezusa nie miała żadnych innych synów ani córek aby się nią zaopiekować. Głupota nie boli ale jest uciążliwa, a najgorzej gdy dotyka upierdliwych.
Autmex
2 lata temu
Co za nowość?! Chrystus miał 5-cioro rodzeństwa jak podaje oficjalnie Nowy Testament, tylko ten zakłamany kler to zafałszowuje utrzymując zabobon o Maryi dziewicy!!!
Weronika
2 lata temu
Kazdy czlowiek ktory choc raz czytal pismo swiete ze zrozumieniem wie .ze Chrystus mial rodzenstwo!
nemmsx
2 lata temu
a gdzie lechia /
romkas
2 lata temu
Jezus miał 4 braci i kilka sióstr dlatego Maryja jest wiecznie dziewicą.
tomek
2 lata temu
Bracia Jezusa na początku nie uwierzyli w niego.Dlatego powierzył swoją matkę opiece apostoła Jana.Jezus był pierworodnym dzieckiem Marii: Ewangelia Łukasza 2;7 Łk 2:7 bp "I powiła syna pierworodnego, i owinęła w pieluszki, i położyła w żłobie, ponieważ nie było dla nich miejsca w gospodzie." Maria urodziła oprócz Jezusa co najmniej czterech synów i co najmniej dwie córki. Gdyby Józef miał jakieś dzieci przed ślubem z Marią ,to by towarzyszyły Józefowi w czasie spisu i urodzenia Jezusa, gdyby były w tym czasie niepełnoletnie.Gdyby były dorosłe ,to w chwili śmierci Jezusa miałyby powyżej 50,60 lat, czyli w kategoriach ówczesnych byliby starcami i staruszkami.Następna rzecz to jak Józef i Maria mogli "zgubić" Jezusa w czasie powrotu z Jerozolimy,gdy Jezus miał 12 lat?To zrozumiałe, że zajmowali się młodszymi dziećmi ,braćmi i siostrami Jezusa.
samor
2 lata temu
Bratem nazywano każdego krewnego w tamtej kulturze...
Lata 30_te wi...
2 lata temu
Dlaczego nie obchodzimy kolejnych rocznic powstań przeciw klerowi Powstania lat 30-tych wieku XI, przeciw żarłocznemu, klerowi przyniosły dość ofiar by je uhonorować. Bolesław Zapomniany Syn Mieszka II Lamberta gonił to klerowe dziadostwo jak trzeba. ......................................... Trzeba też przypomnieć słowa Szczecinian (bo są naprawdę ponadczasowe), które przekazali oni spowiednikowi Władysława Hermana, biskupowi Ottonowi Mistelbachowi: „U was, chrześcijan, pełno jest łotrów i złodziei; u was ucina się ludziom ręce i nogi, wyłupuje oczy, torturuje w więzieniach; u nas, pogan, tego wszystkiego nie ma, toteż nie chcemy takiej religii! U was księża dziesięciny biorą, nasi kapłani zaś utrzymują się, jak my wszyscy, pracą własnych rąk”.
miki
2 lata temu
Jezus miał brata ,ale miał żonę.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić