Wróć na
Bartłomiej Bajerski
|
aktualizacja

Rewolucja w Arabii Saudyjskiej. Ma być krajem przyjaznego i otwartego islamu

70
Podziel się

Słowa następcy saudyjskiego tronu padły zupełnie nieoczekiwanie. Książę zapowiedział ogromne zmiany w swojej konserwatywnej ojczyźnie.

Rewolucja w Arabii Saudyjskiej. Ma być krajem przyjaznego i otwartego islamu
(Wikimedia Commons CC0, U.S. Department of State)
bCGYpTRx

Nasze królestwo powróci do tego, czym byliśmy wcześniej - kraju umiarkowanego islamu, otwartego na wszystkie religie i świat - ogłosił książę Muhammad ibn Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud.

Jeszcze nigdy nie było tak mocnej krytyki wahabizmu ze strony Saudów. Następca tronu bezceremonialnie uderzył w skrajną odmianę islamu, która panuje w Arabii Saudyjskiej. Książę ni mniej, ni więcej, zapowiedział likwidację wahabizmu, z którego wywodzą się organizacje terrorystyczne jak np. Al-Kaida.

Nie zmarnujemy 30 lat naszego życia, zajmując się ideami ekstremistycznymi - przekonywał książę.

bCGYpTRz

Muzułmanie w Arabii Saudyjskiej mają być przyjaźni i otwarci. Następca tronu podkreślił również, że władze w Rijadzie zrobią wszystko, by wytępić ekstremistów jak najszybciej - informuje "Independent". Saudyjczycy są bliskimi sojusznikami USA i obiecywali już walkę z terroryzmem po atakach z 11 września, jednak obserwatorzy zaznaczali, że czym innym deklaracje, a czym innym czyny. Wskazywali, że Arabia Saudyjska niekoniecznie dokłada wszelkich starań w eliminowaniu dżihadystów. Teraz książę obiecuje, że będzie inaczej.

Nie będzie tak, jak było w przeszłości... Bardzo szybko położymy kres ekstremizmowi - podkreślił na konferencji gospodarczej w Rijadzie.

Zobacz także: Katar odcięty od świata

32-letni książę jest uważany za symbol nowoczesnego królestwa. Na następcę tronu wyznaczył go w tym roku jego ojciec Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud. Jednocześnie książę został pierwszym wicepremierem. Jest siłą napędową projektu "Vision 2030", który ma zmienić kraj, przede wszystkim uniezależniając go od dochodów z ropy naftowej.

bCGYpTRF

Jednocześnie dał się poznać jako "jastrząb", gdy pełnił funkcję ministra obrony. To Muhammad ibn Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud zdecydował o interwencji saudyjskich wojsk w Jemenie, był także głównym rozgrywającym w trakcie kryzysu związanego z zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Katarem przez niektóre arabskie kraje.

Komentatorzy zastanawiają się, czy możliwa jest realizacja obietnic księcia. W Arabii Saudyjskiej ogromny posłuch mają skrajni duchowni islamscy, którzy propagują wahabizm i konieczność dżihadu przeciw niewiernym. Pytanie, czy rządzący Saudowie odważą się na otwartą wojnę przeciw nim, czy to tylko mydlenie oczu, by przyciągnąć inwestorów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bCGYpTSa
KOMENTARZE
(70)
Olo
3 lata temu
Taaaak juz to widzę! Chcą uśpić naszą czujność a potem booom!
My
3 lata temu
Chcą wpompować w Europę dużą dawkę środka znieczulającego przed operacją dżihadystyczną
archanol
3 lata temu
Pomodlmy się by powstał pierwszy kościół ⛪ w Arabi
bCGYpTSb
Edek z krainy...
3 lata temu
Hahaha dobry żarcik...
Aki
3 lata temu
Nie ufam tym slowom.
Najnowsze komentarze (70)
sciemnia aż p...
3 lata temu
To jest PR pod potrzeby CIA... Książe ma 32 lata, a wcześniej był już ministrem obrony. Rządzi tam rodzina królewska - jakim cudem ma być demokracja? Po prostu Trump tupnął i się mafia w Arabii Saudyjskiej chce utrzymać przy władzy. Co nie zmienia, że zaraz królewicz dostanie dużo nagród i orderów...
gość
3 lata temu
"Przyjazny islam" , dobre sobie, ale jaja ale jaja
mat
3 lata temu
podziwiajmy „taqijję” w praktyce.
sowa
3 lata temu
włączył ludzki gest ,do zmyłki
ff
3 lata temu
Dobra wiadomość :)
Precz
3 lata temu
Rotszyldy, islam, kabała, żydy, rokefelery, szatan ich bóg.
on28ss
3 lata temu
islam wchodzi do europy po przez ruchy masońskie odgórne by zniszczyć obecny ład i chrześcijaństwo
Ala
3 lata temu
Zawsze byli przyjazni. Inaczej wyglada to z pisem. Szydlo popisala sie na calego
bCGYpTRT
gość
3 lata temu
A istnieje coś takiego jak przyjazny islam?!HAHAHA!
mama45
3 lata temu
mądry, młody człowiek. troczę o nim czytałam. jeżeli myśli tak jak mówi - a wszystko na to wskazuje - to może czeka nas w końcu świat spokojniejszy?
K
3 lata temu
Oczywiście przyjaźń i pokój, a w rzeczywistości gwałt i mord niewiernych. Skoro są tacy przyjaźni to niech biorą do siebie swoich braci islamistów.
Andy
3 lata temu
Pożyjemy zobaczymy. Czyny, nie zapowiedzi.
My
3 lata temu
Chcą wpompować w Europę dużą dawkę środka znieczulającego przed operacją dżihadystyczną
myto
3 lata temu
Kto się odważy tam kościół wybudować?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić