Kim Dzong Un: Korea Północna ma bombę wodorową

Jesteśmy nuklearną potęgą zdolną bronić naszych granic uderzeniami nuklearnymi i termojądrowymi - oznajmił przywódca Korei Północnej.

Kim Dzong Un: Korea Północna ma bombę wodorową
(East News)

Kim Jong Un zaskoczył ekspertów od bezpieczeństwa informacją, że Korea Północna zdołała wyprodukować bombę wodorową. Uważano dotąd, że technologia budowy bomb zwanych "zabójcami miast" była poza zasięgiem naukowców z tego kraju.

Wypowiedź dyktatora zacytowała państwowa agencja prasowa. Słowa o broni wodorowej padły w trakcie inspekcji fabryki broni w Pjongjang.

10 lutego 2005 roku Korea Północna oświadczyła, że dołączyła do klubu państw atomowych. Posiadanie broni atomowej potwierdziła trzema podziemnymi testami jądrowymi (w 2006, 2009 i 2013 roku).

Bomba wodorowa jest bardziej skomplikowana i wielokrotnie silniejsza od atomowej. Źródłem energii jej wybuchu jest "niekontrolowana i samopodtrzymująca się reakcja łańcuchowa, podczas której izotopy wodoru łączą się pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, tworząc hel w procesie fuzji nuklearnej". Najsilniejszą przetestowaną bombą tego typu była radziecka RDS-220 Iwan. Miała moc 4 tys. ładunków zrzuconych na Hiroszimę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić