REKLAMA
Odświeżone 35 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas12.03.19 (12:37)

Kleszcze znów atakują. Zobacz, jak się bronić. Tej rośliny nie lubią

Do wiosny coraz bliżej. Do życia budzą się mi.n. kleszcze, które grasują na w lasach i naszych ogrodach. Jak z nimi walczyć? Najlepiej odstraszać je roślinami. Jest ich kilka.
Materiały prasowe

Pomogą kwiaty. Skutecznym sposobem pozbycia się kleszczy ze swojego ogródka jest zasadzenie konkretnych roślin. Jedną z nich jest mlecznica. Kojarzony głównie z rośnięcia przy drogach i nasypach kolejkowych kwiat, charakteryzuje się intensywnym zapachem, który wywołuje olejek eteryczny. Odstrasza on kleszcze, ale też inne niechciane w naszym otoczeniu insekty tj. muszki czy komary.

East News
REKLAMA

Kolejną rośliną jest Chryzantema dalmatyńska. Może przypominać stokrotkę, jednak poza uroczym wyglądem wydziela też toksyczne substancje: cynerynę i pyretrynę. To właśnie one trzymają kleszcze z daleka od naszej skóry i pozwalają nam się uchronić przed boreliozą, którą mogą przenosić.

FOT. PIOTR KRZYZANOWSKI / PAP

Pomoże też kocimiętka. Ten rodzaj rośliny zawiera olejek eteryczny, który sprawi, że insekty i kleszcze nie zbliżą się do naszego otoczenia. Wszystko to dzięki znajdującym się w nim związku organicznemu – nepetalaktonowi, który wydziela charakterystyczny zapach i działa na nie odstraszająco.

JERZY ROMANOWSKI / East News

W Polsce żyje 20 różnych gatunków kleszczy. Najbardziej aktywne są w okresie wiosenno-letnim, ponieważ panuje wtedy sprzyjająca im wyższa temperatura. Jednak atakować zwierzęta i ludzi zaczynają już w lutym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Najwięcej kleszczy jest na ścieżkach

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij