Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aneta Michałowska
|
aktualizacja

Kolor paszportu ma znaczenie. Sprawdź, co się pod nim kryje

14
Podziel się:

Na świecie są tylko 4 kolory paszportów: czerwone, zielone, niebieskie i czarne. Ma to związek z położeniem geograficznym państw oraz zaszłościami historycznymi.

Kolor paszportu ma znaczenie. Sprawdź, co się pod nim kryje
(Shutterstock.com)

*Czerwona barwa pojawia się najczęściej. * Może występować w różnych odcieniach. Przypisuje się ją krajom z byłego lub obecnego systemu komunistycznego. Mają ją takie państwa jak Chiny, Rosja, Gruzja czy Serbia. Paszporty członków Unii Europejskiej, w tym oczywiście Polski, także mają bordowy kolor. Turcja, Macedonia czy Albania to państwa aspirujące do członkostwa w UE. One zmieniły kolor dokumentów na czerwony kilka lat temu. Bordo pojawia się także w krajach należących do Wspólnoty Andyjskiej, czyli m.in. Kolumbii, Boliwii, czy Peru.

*Niebieska okładka symbolizuje Zachód, "nowy świat". *Mają ją Stany Zjednoczone i Kanada, niektóre kraje Mercosuru, Karaiby, Australia i Oceania. Co ciekawe, parę krajów byłego bloku wschodniego również posługuje się tą barwą na paszportach. Należy do nich np. Białoruś, Ukraina, Kazachstan czy Korea Północna.

Zieleń przypisana jest większości krajów muzułmańskich. Takimi paszportami posługują się m.in. w Maroku, Arabii Saudyjskiej i Pakistanie. Zielony jest uważany za ulubiony kolor Mahometa. Ta barwa charakteryzuje też kraje ECOWAS-u i część krajów afrykańskich.

Czarne paszporty spotyka się najrzadziej. Można je znaleźć wśród obywateli niektórych państw Afryki, np. Angoli, Czadu czy Kongo. Czerń występuje także na dokumentach w Meksyku, Indiach oraz w Nowej Zelandii. To barwa narodowa tego kraju.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
jandom
5 lata temu
mój pies też ma paszport,ale w innym kolorze
logik
5 lata temu
no ale 'fascynujące' wywody. Koń by sie usmiał
Rysio
5 lata temu
G prawda. Za PRL paszporty były niebieskie. Mogłem sobie latać nawet do Lądka.
Elyzar
5 lata temu
Kompletna glupota
syl
5 lata temu
ej ale głupoty - ja kiedyś miała niebieski, teraz bordowy
rtyhrt
5 lata temu
Niebieski oznacza "Zachód"? Mój pierwszy paszport, jeszcze w czasach PRL był niebieski.
Alex
5 lata temu
Ja w swoim życiu, jako polak mieszkający w Polsce, miałem paszporty: koloru granatowego, zielonego-służbowy oraz aktualnie bordo. Nadal nie rozumiem tych zasad które są opisane w artykule. Art. bardzo " cienki"
bezpanstwowie...
5 lata temu
co za bzdury! niebieska okładkę mają paszporty dyplomatyczne.
dudek
5 lata temu
Autor chyba był nieźle napity jak to zmyślał
lis
5 lata temu
Artykuł o niczym.
gosc z daleka
5 lata temu
nie wiem dlaczego Polska zmienila kolor paszportu na czerwony ktory kojarzy sie z komuna. nawet prl nie mial czerwonych. z tego wlasnie powodu nie odnawiam polskiego paszportu nie po to uciekalem z komuny zeby teraz nosic czerwony paszport
polskie paszp...
5 lata temu
n
DDR
5 lata temu
Jak widać na zdjęciu paszport NRD jest niebieski
mdsk
5 lata temu
Ale bzdury. Rzut oka na załączoną mapkę pozwala stwierdzić, że nie ma żadnych sensownych korelacji pomiędzy kolorem paszportu a czymkolwiek.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić