Aneta Michałowska| 
aktualizacja 

Kolor paszportu ma znaczenie. Sprawdź, co się pod nim kryje

16

Na świecie są tylko 4 kolory paszportów: czerwone, zielone, niebieskie i czarne. Ma to związek z położeniem geograficznym państw oraz zaszłościami historycznymi.

Kolor paszportu ma znaczenie. Sprawdź, co się pod nim kryje
(Shutterstock.com)

*Czerwona barwa pojawia się najczęściej. * Może występować w różnych odcieniach. Przypisuje się ją krajom z byłego lub obecnego systemu komunistycznego. Mają ją takie państwa jak Chiny, Rosja, Gruzja czy Serbia. Paszporty członków Unii Europejskiej, w tym oczywiście Polski, także mają bordowy kolor. Turcja, Macedonia czy Albania to państwa aspirujące do członkostwa w UE. One zmieniły kolor dokumentów na czerwony kilka lat temu. Bordo pojawia się także w krajach należących do Wspólnoty Andyjskiej, czyli m.in. Kolumbii, Boliwii, czy Peru.

*Niebieska okładka symbolizuje Zachód, "nowy świat". *Mają ją Stany Zjednoczone i Kanada, niektóre kraje Mercosuru, Karaiby, Australia i Oceania. Co ciekawe, parę krajów byłego bloku wschodniego również posługuje się tą barwą na paszportach. Należy do nich np. Białoruś, Ukraina, Kazachstan czy Korea Północna.

Zieleń przypisana jest większości krajów muzułmańskich. Takimi paszportami posługują się m.in. w Maroku, Arabii Saudyjskiej i Pakistanie. Zielony jest uważany za ulubiony kolor Mahometa. Ta barwa charakteryzuje też kraje ECOWAS-u i część krajów afrykańskich.

Czarne paszporty spotyka się najrzadziej. Można je znaleźć wśród obywateli niektórych państw Afryki, np. Angoli, Czadu czy Kongo. Czerń występuje także na dokumentach w Meksyku, Indiach oraz w Nowej Zelandii. To barwa narodowa tego kraju.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić