Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Michał Nowak
Michał Nowak
|
aktualizacja

Kong-rey może okazać się w tym roku najsilniejszym cyklonem na świecie

43
Podziel się:

Oczy świata zwracają się w stronę Japonii i Tajwanu. Oba kraje znajdują się w strefie zagrożenia tajfunem Kong-rey, który wciąż przybiera na sile. Na tę chwilę ma kategorię 4, ale naukowcy przewidują, że wkrótce może stać się supertajfunem.

Kong-rey może okazać się w tym roku najsilniejszym cyklonem na świecie
(Getty Images)

Pierwszy raz od 13 lat w tym samym roku uderzają dwa cyklony o sile odpowiadającej huraganom 5. kategorii. Pierwszy był Mangkhut, który uderzył m.in. w Chiny. Teraz meteorolodzy śledzą ścieżkę drugiego tropikalnego żywiołu - Kong-rey.

Zaalarmowano już Japonię, Tajwan, wschodnie Chiny i Koree. Według naukowców, najbardziej zagrożone są dwa pierwsze spośród tych krajów. Przewiduje się, że Kong-rey najsilniej uderzy w japońską wyspę Ryuksu. Tajwan prawdopodobnie nie znajdzie się na jego bezpośredniej ścieżce. Nie da się jednak tego wykluczyć.

Tajfun będzie rósł w siłę we wtorek i środę. Do Tajwanu dotrze najprawdopodobniej w piątek. Na terenach zagrożonych przejściem żywiołu już odczuwalny jest bardzo silny wiatr oraz wielkie fale.

Poza zagrożeniem dla wyspy Ryuksu, drugi scenariusz rozwoju wydarzeń to uderzenie w Tajwan i wschodnie Chiny. Spodziewamy się też, że na początku przyszłego tygodnia tajfun obejmie swoim zasięgiem centralne obszary Japonii oraz wyspę Peninsula – mówi Rob Richards, meteorolog z AccuWeather.

Huragany są zmorą dla mieszkańców Azji oraz wybrzeży USA. W zeszłym roku spowodowały straty liczone w setkach miliardów dolarów. Rosnące w tym roku zagrożenie z ich strony spowodowana jest ociepleniem wód w zachodniej części Atlantyku. Huragany dużo łatwiej tworzą się w ciepłych warunkach.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
AS
4 lata temu
to są znaki końca świata będą patrzeć ,a nie zobaczą będą słuchać ,a nie usłyszą.
szaka
4 lata temu
czyli usa mają jeszcze potężniejszą broń którą przećwiczyli w oceanie
wiech
4 lata temu
A myślałem, że Japonii i Tajlandii bliżej do Pacyfiku, i to on im dokucza. Patrz, jaki ten świat skomplikowany.
Kanis
4 lata temu
Matka Ziemia sama potrafi oczyścić się z toksyn jakie ludzie na nią wydalają i z niszczenia naturalnego środowiska. To jest naturalny proces, jak gorączka czy poty podczas choroby. Przy czym ludzie nie wyciągają wniosków uważając że takie zjawiska jak huragany, powodzie czy wybuchy wulkanów to zjawiska naturalne od nich niezależne. Z roku na rok można spodziewać się że owe "zjawiska" przybierać będą coraz to różne formy, aż ziemia się oczyści. Albo ludzie przestaną niszczyć Matkę Ziemię.
m
4 lata temu
"Zaalarmowano już Japonię, Tajwan, wschodnie Chiny i Koree". Autorowi proponuję skorzystać ze słownika ortograficznego. Gdzie mamy błąd?
Zlosliwy
4 lata temu
gdzie Japonia a gdzie Tajwan...
kal
4 lata temu
prognoza za kilkanaście lat: "dzisiaj mamy piękny pogodny dzień, lekki wiatr z kierunku zachodniego nie będzie przekraczał 120 km/h. Możliwy grad, ale jego średnica także nie przekroczy uciążliwych wielkości 2 cm. Ilość spodziewanych ofiar panujących warunków meteorologicznych na niskim poziomie kilkunastu osób. Udanych spacerów i życzymy miłego dnia"
meh
4 lata temu
Ryukyu barany
Patryk
4 lata temu
To dlaczego ciągle Tajwan i Japonia ?? Czy Japończycy to źli ludzie ?? Moim zdaniem gdzie indziej mógłby kierować swój gniew
Paweł
4 lata temu
Już jest trzeciej kategorii, spokojnie
bb
4 lata temu
A wiecie kto robi eksperymenty z pogodą? Europejscy naukowcy za kasę od Saudów! Jakiś czas temu były powodzie w Arabii Saudyjskiej, ale szybko wyciszyli sprawę!
think
4 lata temu
zastanawia mnie jedno dlaczego TEN DOBRY BOG nasyla katastofy pogodowe na biedne kraje
sas
4 lata temu
im więcej ekologii tym więcej żywiołów ciekawe !!
luluci
4 lata temu
Ale pierdoły opowiadacie, a tak poza marginesem a który to Bóg tam działa
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić