Kontrowersyjny plan amerykańskiej armii. Wysadzą bomby w atmosferze

45

US Air Force uruchomi specjalny program, który polegać będzie na wysyłaniu bomb plazmowych do górnych warstw atmosfery. Ma to poprawić łączność radiową na długich dystansach.

Kontrowersyjny plan amerykańskiej armii. Wysadzą bomby w atmosferze
(NASA)

Mimo używania nowoczesnych technologii, wojsko nadal boryka się z problemami komunikacyjnymi. Badania mające usprawnić system połączeń prowadzone są od lat. Już dawno zauważono np., że najlepsza łączność jest w nocy, kiedy naładowane cząstki obecne w jonosferze zwiększają gęstość i ułatwiają odbijanie sygnałów radiowych.

Teraz jednak manipulacja jonosferą ma być przeprowadzona na większą skalę. Amerykańska armia zdecydowała się na rozwiązanie zarówno widowiskowe, jak i radykalne. Kierując się właściwościami plazmy, która potrafi odbijać fale radiowe, wojskowi chcą naładować atmosferę jonami poprzez detonację bomb plazmowych umieszczonych w małych sześciennych satelitach o boku długości 10 cm. Nie wiadomo tylko, czy uda się stworzyć także tej wielkości generator plazmowy, który produkowałby plazmę bezpośrednio w jonosferze.

Armia testuje różne rozwiązania, pracując z kilkoma grupami naukowców. Jedno z nich zakłada użycie kawałka metalu, który po rozgrzaniu reagowaby z tlenem i w wyniku tej reakcji powstałaby plazma. W drugiej wersji metal miałby być wysadzony za pomocą małych bomb, co byłoby szybsze, jednak trudniejsze do kontrolowania. Wstępne testy mają odbywać się w komorze próżniowej.

Zobacz także: Tak wygląda eksplozja bomby plazmowej.

Jeśli program naładowania atmosfery się powiedzie, znacznie zwiększy to dystans przesyłania sygnałów radiowych. Stworzenie w wyniku detonacji chmury plazmy mogą też wpłynąć na pracę satelitów. To może być istotne w działaniach militarnych, gdzie kluczowe jest ograniczenie łączności wroga. Plazma może także ochronić systemy GPS przed szkodliwym wiatrem słonecznym zakłócającym ich pracę.

Autor: Tomasz Wiślicki

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić