Kora wywalczyła decyzję Ministerstwa Zdrowia. Ten lek na raka będzie za darmo!

70

Olga Jackowska, znana jako Kora, o prawo do tańszej terapii raka walczyła w mediach oraz współpracując z organizacjami pozarządowymi. Teraz decyzją Ministerstwa Zdrowia lek zawierający olaparyb zostanie objęty refundacją w ramach osobnego programu lekowego.

Kora wywalczyła decyzję Ministerstwa Zdrowia. Ten lek na raka będzie za darmo!
(PAP)

Terapia kosztowała ją miesięcznie 24 tys. zł. Kora doskonale zdawała sobie sprawę, że wysoka cena uniemożliwiała wielu kobietom podjęcie walki o zdrowie i życie. Starając się o łatwiejszy dostęp do medykamentu stosowanego w leczeniu raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej, poprosiła o pomoc Fundację Onkologiczną Alivia.

O problemie mówiła głośno i otwarcie. Jak czytamy w rmf24.pl, artystka nie stroniła od wypowiedzi w mediach na temat ogromnych kosztów terapii. Wyjaśniała, że podobnie, jak wiele pacjentek, jest skazana na drogi lek, ponieważ jej organizm mógłby nie wytrzymać kolejnej tradycyjnej chemioterapii.

Na początku wiosek o finansowanie terapii z publicznych pieniędzy został odrzucony. Jeszcze przed wakacjami Kora podpisała się pod listem do ministra zdrowia wystosowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS. W końcu frima produkująca lek przedstawiła Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji propozycję niższej ceny, a ministerstwo zdecydowało o całkowitej refundacji.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić