Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus: Chiny obwiniają Włochy o wybuch pandemii

426

Na chińskim portalu społecznościowym Weibo pojawiły się nowe doniesienia odnośnie pandemii. Ich autorzy twierdzą, że koronawirus po raz pierwszy wystąpił już w listopadzie i to nie w Wuhan, lecz we Włoszech.

Koronawirus: Chiny obwiniają Włochy o wybuch pandemii
(Getty Images, Feature China/Barcroft Media)

Jak wskazuje Fox News, Chiny prowadzą kampanię dezinformacyjną w sprawie koronawirusa. W marcu 2020 roku dyplomaci z Państwa Środka mieli oskarżyć amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) o to, że stoą za wybuchem pandemii. Teraz posądzenie padło na Włochy.

Koronawirus. Gdzie pojawił się po raz pierwszy?

Zgodnie z orzeczeniem WHO koronawirus po raz pierwszy zaobserwowano w Chinach. Za źródło choroby uznano miasto Wuhan w prowincji Hubei, a pierwszy przypadek COVID-19 odnotowano na przełomie listopada i grudnia 2020 roku. Fox News podaje, że historia z Weibo o odpowiedzialności Włoch za koronawirusa stanowi próbę przerzucenia odpowiedzialności na inne państwo.

Podstawą fake newsa z Weibo miał być wywiad, którego udzielił Giuseppe Remuzzi. Ten włoski lekarz miał przyznać w rozmowie z NPR, że w listopadzie i grudniu 2019 roku w Lombardii praktykanci odnotowali przypadki zapalenia płuc u starszych osób. Choroba miała przebiegać na tyle ciężko, że wzbudzało to niepokój i podejrzenia, czy nie chodziło o COVID-19.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Tarcza antykryzysowa. "To nie jest zamknięty projekt"

Wywiad został przetłumaczony na język angielski, a następnie – chiński. Przekładu podjęli się przedstawiciele oficjalnego państwowego medium CCTV, a całą rozmowę przedstawiono jako dowód na to, że koronawirus pierwszy raz wystąpił we Włoszech. Materiał zdobył wielką popularność i według ustaleń Quartz został wyświetlony ponad 490 milionów razy.

To nie pierwsza tego typu sytuacja. Próbą odkrycia, jakie państwo ponosi odpowiedzialność za wybuch pandemii, zajęli się również Irańczycy. Wśród mieszkańców rozpowszechniono raport, z którego wynikało, że koronawirus został stworzony przez Izrael oraz Stany Zjednoczone, aby spowolnić rozwój gospodarczy i militarny Chin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić