Koronawirus w Polsce. Koniec 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy?

44

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązują jeszcze przepisy, w świetle których wszyscy przekraczający granicę z Polską muszą zostać poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Co się zmieni od poniedziałku 27 kwietnia?

14-dniowa kwarantanna dla osób przekraczających polską granicę. Co się zmieni od poniedziałku 27 kwietnia?
14-dniowa kwarantanna dla osób przekraczających polską granicę. Co się zmieni od poniedziałku 27 kwietnia? (Getty Images, Maja Hitij)

Czy od 27 kwietnia nadal będzie konieczne odbycie kwarantanny po przekroczeniu granicy? O północy mija termin obowiązywania rozporządzenia, które nakłada obowiązkową kwarantannę, trwającą 14 dni na osoby przekraczające polską granicę. Brak nowego rozporządzenia mógłby świadczyć o tym, że od jutra obowiązek kwarantanny zostanie zniesiony.

Raczej jednak nie ma co liczyć na zniesienie tych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Jak nieoficjalnie ustalił Polsat News, rząd zamierza przedłużyć obostrzenia związane z przekraczaniem granicy do 15 maja. Ne wiadomo też jeszcze, czy będzie to dotyczyć również pracowników transgranicznych czy nie.

Z kontroli są zwolnieni kierowcy zawodowi wykonujący międzynarodowy transport towarów, przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.

Kwarantanna obowiązkowa po przekroczeniu granicy

Przypomnijmy - w tym momencie każdy, kto przekracza granicę, musi poddać się obowiązkowej kwarantannie. Podczas kontroli na granicy podaje adres, pod którym będzie tę kwarantannę odbywał. Może to być jego miejsce zamieszkania lub miejsce zbiorowej kwarantanny, jeśli podróżny nie może jej odbyć u siebie w domu. W czasie trwania 14-dniowej kwarantanny objęta nią osoba jest kontrolowana przez policję, która sprawdza, czy obowiązek pozostania w odosobnieniu i niekontaktowania się z osobami z zewnątrz jest realizowany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić