Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Koronawirus w Polsce. Minister rolnictwa uspokaja. Nie zabraknie nam żywności

4
Podziel się:

Gdy koronawirus zawitał do Polski, ludzie szturmowali sklepy, chcą zabezpieczyć się na dłuższy czas. Motywy takiego działania były różne. Wśród niektórych pojawiła się panika, że może zabraknąć żywności, co wyklucza minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Koronawirus. Polsce nie zabraknie żywności
Koronawirus. Polsce nie zabraknie żywności (Getty Images, Thierry Monasse)

Koronawirus odciska piętno na wielu obszarach naszego życia. Sytuacja jest trudna, ale nie ma jednak możliwości, by Polacy nie mieli co jeść. - Nie ma żadnych obaw i żadnego strachu, że w Polsce zabraknie żywności. Nawet to chwilowe wykupienie w sklepach już zostało nadrobione, (...) towar wrócił na półki - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany przez tvp.info.

Polityk zauważył również, że Polska eksportuje bardzo dużo żywności. Podkreślił, iż w przypadku eksportu "mogą być problemy, bo kraje, które borykają się z koronawirusem, często zamykają granice, są problemy na przykład. z transportem".

Polska ma duże zapasy żywności. - Zapasy zbóż konsumpcyjnych, głównie pszenicy, która idzie na makaron, chleb - to jest około 5 mln ton. Mamy duże zapasy warzyw - w tym ziemniaków. Pełną parą są produkowane tzw. nowalijki, to jest kwestia kilkunastu dni i pierwsze nowalijki pojawią się w tym roku. Działa produkcja szklarniowa - wyliczał szef resortu.

Zobacz także: Jarosław Gowin: nie rozumiem tego stopnia podekscytowania

Są też zapasy mleczarskie

Ardanowski w swojej wypowiedzi dla TVP Info zapewnił także, że produkty mleczarskie są zgromadzone w większej ilości niż przewidywana. - Gdyż nie było ostrej zimy, która jest okresem, kiedy spada mleczność krów - wytłumaczył minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił również, że nie wolno żerować na kryzysie. W ten sposób odniósł się do podwyższania cen żywności. Te karygodne praktyki są tłumione od kilku dni przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także inspekcję handlową.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
alik
3 lata temu
To całe szczęście będziemy umierać najedzone.
Miles
3 lata temu
Tja. Kombinezonów, maseczek i testów też mamy pełno. Przynajmniej według TVPiS-u.
Togame
3 lata temu
Dobrze że przynajmniej nie zabraknie nam żywności to by była katastrofa jakby zabrakło
Kochani
3 lata temu
jak dobrze ze mamy rząd PiSu dzieki Panu Bogu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić