Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Pomoc ze strony banków. Będą wakacje kredytowe

2
Podziel się:

Z ust prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza padły ważne słowa. Zapewnił, że banki działające w Polsce są gotowe do działań pomocowych w okresie zagrożenia epidemiologicznego – umożliwią odroczenie rat kapitałowych i odsetkowych przez okres do trzech miesięcy.

Banki działające w Polsce podejmą działania pomocowe w okresie zagrożenia epidemiologicznego
Banki działające w Polsce podejmą działania pomocowe w okresie zagrożenia epidemiologicznego (Getty Images)

Co istotne, wnioskowanie o odroczenie spłaty kredytu będzie bezpłatne. Ponadto ma być związane z minimalnymi formalnościami. O odłożenie rat ubiegać się będą mogły zarówno firmy, jak i osoby prywatne.

Krzysztof Pietraszkiewicz prosi o cierpliwość. Banki muszą mieć czas, aby odpowiednio dostosować swoje systemy. Jest to pierwszy pakiet pomocowy, ale nie ostatni. – To komunikat numer 1. Pojawią się kolejne w związku z programem wsparcia przygotowywanym przez rząd – powiedział prezes ZBP, cytowany przez money.pl.

Banki mają też udostępniać szybkie kredyty krótkookresowe dla firm. Niewykluczone jest również, że czas wakacji kredytowych w kolejnych propozycjach pomocowych zostanie wydłużony nawet do sześciu miesięcy.

Zobacz także: Koronawirus. Wakacje podatkowo-składkowe. Oto, co rząd może zrobić dla firm

Czym są wakacje kredytowe?

Odraczanie spłat rat ma być maksymalnie proste. Będzie można je odłożyć na trzy miesiące, pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu. To dobra opcja dla wszystkich, którzy zostali dotknięci skutkamipandemii koronawirusa.

Są jasne ustalenia dotyczące ułatwień. Mają one dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców. Będą polegać między innymi na szybkim rozpatrywaniu wniosków klientów mających problemy finansowe w wyniku aktualnej sytuacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Antek
3 lata temu
Dobry pomysł... Trochę ulgi dla kredytobiorcy i porządne zyski dla banku... Masz kredyt np na pięć lat a dzięki tej łasce wydłużą ci go o kilka kolejnych.. W tym czasie za pomocą odsetek zarobią porządna kasę... Niestety w bankach nie ma nic za frajer...
Bankier
3 lata temu
Proszę nie mylić spłaty kredytu ze spłata odsetek... Odsetki należy regulować na bieżąco
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić