Tomasz Wiślicki| 

Kryzys w Airbusie przez negocjacje z Polakami? Firma zwalnia ludzi

48

Zarząd firmy Airbus Helicopters zwolni ponad pół tysiąca osób. Znacznie spadły też ich zyski. Jednym z powodów może być zerwanie przez polski rząd negocjacji w związku z zakupem 50 śmigłowców typu Caracal.

Kryzys w Airbusie przez negocjacje z Polakami? Firma zwalnia ludzi
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Airwolfhound)

*Dyrekcja Airbusa podsumowała wyniki finansowe firmy na specjalnym zebraniu. * Okazuje się, że zyski producenta spadły w trzecim kwartale 2016 roku o 21 procent. Zawiniła głównie słaba sprzedaż ich śmigłowców. W związku z tym w najbliższych dwóch latach zwolnią 582 pracowników.

Powodów kryzysu jest kilka. Wymieniane są m.in. problemy w sektorze naftowo-gazowym, a także tragiczny kwietniowy wypadek ich helikoptera Super Puma, w którym zginęła cała załoga. Francuzi nie ukrywają jednak, że spore plany finansowe wiązali też z dostawą śmigłowców Caracal do Polski.

Oczekujemy zadośćuczynienia od polskiego rządu. Jesteśmy rozczarowani decyzją Warszawy. W planach mieliśmy zbudowanie w Polsce infrastruktury lotniczej - powiedział w oficjalnym oświadczeniu cytowany przez "Fight Global" szef finansowy firmy, Harald Wilhelm.

*Polska miała kupić od francuskiej firmy 50 wojskowych śmigłowców H225M Caracal. *Rozpoczęte we wrześniu 2015 roku negocjacje trwały rok. Zakończyły się zerwaniem rozmów i tym samym kontraktu za 13 miliardów złotych. Poszło o offset, który dla polskiego rządu nie był dostatecznie satysfakcjonujący.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić