Lek zapobiegający rakowi piersi już istnieje?

20

Naukowcy twierdzą, że obecny już na rynku lek minimalizuje ryzyko zachorowania na ten nowotwór.

Lek zapobiegający rakowi piersi już istnieje?
(Pixabay.com)

Australijscy badacze odkryli, że rozwój raka piersi może zostać zahamowany dzięki lekowi na osteoporozę. CNN informuje, że według najnowszych testów przeprowadzonych w Instytucie Badań Medycznych im. Waltera i Elizy Hall, specyfik o nazwie Denosumab zatrzymuje rozwój zmutowanych komórek, które mogłyby się przekształcić w zmiany nowotworowe.

Naukowcy uważają, że ich odkrycie jest szczególnie ważne dla kobiet, które są genetycznie obciążone ryzykiem zachorowania na nowotwór. Podczas badań udało im się ustalić, że to cząsteczka o nazwie RANK sprzyja tworzeniu się komórek rakowych. Przekonali się również, że Denosumab ogranicza aktywność RANK, a tym samym powstrzymuje rozwój nowotworu.

*Badania zostały przeprowadzone na próbkach tkanek pobranych od kobiet. *Następnie działanie leku przetestowano na myszach. Choć wyniki badań są obiecujące, naukowcy podkreślają, że niezbędne są kolejne testy oraz badania kliniczne, do których już przymierzają się pracownicy centrum medycznego działającego przy uniwersytecie w Nowym Jorku.

Autor: Beata Kruk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić