Aleksander Sławiński| 

Litewscy żołnierze zakamuflowali się tak dobrze, że uznano ich za zaginionych

188

To się nazywa wyszkolenie. Pięciu żołnierzy z litewskich wojsk rozpoznania zakamuflowało się podczas ćwiczeń tak skutecznie, że przez następne 24 godziny uznawano ich za zaginionych.

Litewscy żołnierze zakamuflowali się tak dobrze, że uznano ich za zaginionych
(East News, Ant Upton)

Ćwiczenia odbywały się między 4 a 6 lutego w Taurogach (środkowa Litwa). Brało w nich udział kilkudziesięciu żołnierzy. Po ich zakończeniu zauważono, że pięciu z nich nie pojawiło się w ustalonym miejscu.

Uznaliśmy, że stało się coś nieprzewidzianego i rozpoczęliśmy poszukiwania - mówi rzecznik litewskiej armii, Lamis Bratikas.

Jak się okazuje, żołnierze nie dostali informacji, że ćwiczenia się skończyły i ukrywali się dalej. Poszukiwania przez kolegów uznali za część scenariusza i dalej starali się pozostać w ukryciu. Przez ten czas udało im się uniknąć m.in. namierzenia przez pograniczników z psami. Nie odnalazł ich też wojskowy helikopter.

Przygotowanie zwiadowców jest wyjątkowe. Muszą oni realizować swoje zadania, pozostając niezauważeni – tłumaczył Bratikas.

Informacja o zajściu została ujawniona dopiero niedawno. Jak dodaje Bratikas, za swoje umiejętności kamuflażu wszyscy żołnierze otrzymali wyróżnienie.

Zobacz także: Imponujące manewry chińskiej marynarki wojennej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić