Jan Muller| 
aktualizacja 

Ma trzy gwiazdki Michelin jak Ramsay, ale chce je oddać. Niszczą mu życie

38

Utytułowany kucharz Sebastien Bras chce zrezygnować z trzech gwiazdek Michelin przyznanych jego wiejskiej restauracji na południu Francji.

Ma trzy gwiazdki Michelin jak Ramsay, ale chce je oddać. Niszczą mu życie
(Facebook.com/BrasOfficiel)

Decyzja o porzuceniu "sławy" jednego z najwyżej ocenianych lokali na świecie zaskoczyła wielu. Le Suquet à Laguiole Sebastian przejął od swojego taty, kucharza-legendy Michela Brasa. Według agencji AFP, tata zgodził się z motywacją syna. Bras i jego pracownicy chcą zdjąć ze swoich ramion stres i oczekiwania związane z prowadzenia trzygwiazdkowej restauracji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W rozmowie z dziennikarzami "Le Figaro" przywołał nawet samobójstwo kucharza Bernarda Loiseau z 2003 roku, który zabił się po opublikowaniu w prasie plotek, że jego trzygwiazdkowa restauracja utraci słynne wyróżnienie. Dodał, że do tego poziomu stresu jeszcze mu daleko - czytamy w serwisie eater.com.

Zobacz także: Zobacz także: Amaro o gwiazdce Michelin: byłem pewny, że ją dostaniemy

Znani kucharze zwykle pilnują gwiazdek jak oka w głowie. Gordon Ramsay, posiadacz równie wysoko ocenianego lokalu we Francji, płakał rzewnie po tym, gdy kilka lat temu sam stracił dwie gwiazdki. Sebastian Bras mówi wprost, że swoich gwiazdek ma już dość i chce zniknąć z tej gastronomicznej Biblii. Wydawcy przewodnika Michelin, komentując decyzję Brasa, zwrócili uwagę, że pierwszy raz francuski chef rezygnuje, nie zmieniając jednocześnie typu restauracji czy modelu biznesowego.

Dziś, w wieku 46 lat, chcę nadać nowy sens mojemu życiu. Chce mieć prawo gotować wspaniałe jedzenie, bez gorączki związanej z trzygwiazdkową oceną czy lęku przed niespodziewanym pojawieniem się anonimowych sędziów oceniających każde danie, jakie zrobię. Może będę mniej sławny, ale akceptuję to - mówi w wideo opublikowanym na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

*Bras dokonał nawet wyliczenia. *Uważa, że przy trzech inspekcjach w roku przynajmniej jeden z 500 posiłków wydawanych każdego dnia może być oceniony. Jest jednym z 27 francuskich kucharzy z trzema gwiazdkami. W 2005 roku paryski restaurator Alain Senderens oddał swoje trzy gwiazdki tłumacząc, że jego klientów odrzucał nadmierny przepych. Później otworzył lokal pod zmienionym nazwiskiem z dużo niższymi cenami. W 2008 roku trzygwiazdkowy chef Olivier Roellinger zamknął swój lokal, pragnąc spokojnego życia na wsi.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić