Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Mężczyźni bardziej kreatywni? Mamy wyniki badań

Podziel się

Badania naukowców z Uniwersytetu Duke wykazały, że większość ludzi określa kreatywność jako cechę typowo męską. Podobnie wygląda to przy ocenie wykonanych prac. Dzieła mężczyzn były chętniej wskazywane jako bardziej kreatywne i nowatorskie niż identyczne dokonania kobiet.

Flazingo Photos
Flazingo Photos (flickr.com)
bETCkwrp

Pierwsze badanie dotyczyło oceny kreatywności jako cechy. W ramach przedmiotowych badań ankietowani czytali definicję kreatywności jako zdolności do wychodzenia poza schematy, a następnie oceniali związek kreatywności z poszczególnymi cechami męskimi lub damskimi. Okazało się, że najczęściej kreatywność przypisywana była do cech typowo męskich tj. stanowczość, skłonność do rywalizacji, do podejmowania ryzyka, ambicja i śmiałość. Dużo rzadziej łączono kreatywność z cechami przypisywanymi kobietom tj. skłonność do współpracy, wyrozumiałość lub empatia.

W kolejnym eksperymencie ochotnicy oceniali kreatywność architektów i projektantów mody. Zadanie polegało na zapoznaniu się z trzema projektami domów lub strojów. Podczas oceniania uczestnicy badania otrzymywali informacje, które dzieła zostały wykonane przez kobietę, a które przez mężczyznę.

Wyniki nie będą dla nikogo zaskoczeniem. Badani uznali, że architekci mężczyźni są bardziej kreatywni niż architekci płci żeńskiej, chociaż ich dzieła były identyczne. Co ciekawe, przy ocenie projektów stroju, badani nie byli już tacy zgodni. Być może wynika to z tego, że w dziedzinie mody nie ma stereotypów dzielących mężczyzn i kobiety.

bETCkwrr

W ostatnim z badań oceniane były strategie działania o zróżnicowanym stopniu ryzyka opracowane przez menadżerów obu płci. Tak jak poprzednio badani wskazali dużo większą wyrozumiałość w ocenie mężczyzn. To właśnie ich wskazywali jako bardziej kreatywnych niż kobiety, które decydowały się na takie samo rozwiązanie przy takim samym ryzyku. Autorzy badań podkreślają, że ten wynik sugeruje pewną stronniczość w ocenie kobiet i mężczyzn i może przekładać się na znaczne różnice wysokości wynagrodzenia w miejscu pracy.

Jesteśmy ciekawi waszej opinii, czy spotkaliście się z nierównym traktowaniem w miejscu pracy?

bETCkwrS
Źródło:
PAP
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić