Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Młodzi Polacy nie chcą pracować w Polsce

35
Podziel się

Co piąty Polak (20,7 proc.) w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie wyklucza emigracji zarobkowej. Całkowicie zdecydowanych jest już 6,4 proc. z nas. Najbardziej zainteresowani wyjazdem są młodzi ludzie poniżej 35. roku życia - wynika z raportu Work Service "Migracje zarobkowe Polaków”.

Młodzi Polacy nie chcą pracować w Polsce
(Shutterstock.com)
bEUMvbhN

Największą grupę potencjalnych emigrantów stanowi młodzież. Wśród tych, którzy biorą pod uwagę wyjazd za granicę w razie potrzeby lub możliwości, aż 32 proc. to ludzie w wieku 18-24 lata i 31 proc. w wieku 25-34 lata. Łącznie stanowią 63 proc. Polaków rozważających wyjazd, podaje raport Work Service.

Polski rynek pracy, w obliczu nasilających się procesów migracyjnych, powinien stawać się coraz bardziej konkurencyjny (…) Lukę po młodych ludziach będzie bardzo ciężko wypełnić bez przyciągnięcia do Polski wykwalifikowanych imigrantów – komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service.

Głównym powodem emigracji są pieniądze. Perspektywa wyższych zarobków kusi 78 proc. badanych. Istotny jest także standard życia (44 proc.) i perspektywy rozwoju zawodowego (37 proc.).

bEUMvbhP

Preferowane kierunki to kraje Unii Europejskiej. Niemal co trzeci potencjalny emigrant wyjechałby do Wielkiej Brytanii (27 proc.). Prawie tyle samo Polaków rozważa Niemcy (26 proc.). Zainteresowaniem 11 proc. cieszy się Norwegia, która jest atrakcyjna zwłaszcza dla mieszkańców północnej Polski. Z Gdańska do Norwegii znajdziemy już 10 połączeń lotniczych.

Są i bariery zniechęcające do wyjazdu. Najważniejsza z nich to przywiązanie do rodziny i przyjaciół (74 proc.). Przed emigracją powstrzymuje Polaków także obecna atrakcyjna praca (33 proc.) i nieznajomość języków obcych (28 proc.).

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Autor: Olga Mazur

bEUMvbiq
KOMENTARZE
(35)
roman2066
6 lat temu
o jakich wykwalifiko emigrantach wy mowicie cala emigracja w uk to patologia
plok
6 lat temu
Jest ciezko.Dostac sie na specjalizacje i pracowac za 2300 zl przez min 5 lat w kraju z chorym prawem albo jechac do DE gdzie biora bardzo chetnie i pracowac za 11 000 i mozliwosc robienia dowolnej specjalizacji.Nic dziwnego ze chcemy emigrowac.
polaczek
6 lat temu
a kto tu będzie chciał pracować jak liczy się tylko to kogo znasz kto ciebie zna bądź kim jest twój mąż albo twoja żona. wykształcenie - śmiech na sali a po co ono komu? im człowiek głupszy i bardziej bogobojny tym lepiej, głupim i niegramotnym łatwiej się rządzi a o to przecież państwu i kościołowi chodzi, po co komu mądrzy, żeby się domagali swoich ludzkich praw?
bEUMvbir
FELKA
6 lat temu
Mlodzi nie chca, a starszych nikt nie chce zatrudnic. Doswiadczenie i ustabilizowana sytuacja rodzinna nikogo nie interesuje. Licza sie tylko nogi do samej szyji i zgrabna doopka. Nie tylko mlodzi wyjezdzaja. Starsi tez sie wynosza z tej KRAINY MLEKIEM I MIODEM plynacej. Znam rodzine, ktora wyjechala do Irlandi. Trzy pokolenia sie bujnely z kraju. Wiem, ze nie wracaja. Sprzedali dom w Polsce i urzadzili sie na obczyznie. Pracuja, zarabiaja i zyja jak ludzie. Niewazne, ze sprzataja, czy pracuja ponizej swoich kwalifikacji. Co tydzien, jak w zegarku dostaja za swoja prace pieniadze. Wiem, ze pieniadze to nie wszystko, ale bez nich......
ela
6 lat temu
Jak słyszę pana Morawieckiego to też pewnie wyjadę
cvb
6 lat temu
nie chodzi o podwyżki płac, ale o obniżenie podatków na cele socjalne (program 500+ to jak leczenie gangreny kroplówką) należy drastycznie zmniejszyć podatki i biurokrację (dziś ponad 3/4 naszych pensji ląduje na koncie skarbówki i zusu, a obecni PiSocjaliści planują nowe podatki)
oj
6 lat temu
Robią miejsce muzułmanom. Tak się sprzedaje ojczyznę za drobne.
Prawda jest t...
6 lat temu
Nic dziwnego, że młodzi chcą uciekać, bo jakie jest poszanowanie jeden dla drugiego, żadnej pomocy, bezrobocie, wyzysk, chamstwo, patolgia, degeneraci, patrzą byle na stażach, młodych zaganiać do roboty i wyzyskiwać, okradać i oszukiwać.
Krysia
6 lat temu
"..przyjaciół...". Wszyscy moi przyjaciele wyjechali już dawno za granicę do pracy. Mimo, że to Śląsk...
czes
6 lat temu
Nie martwcie się, Ukraińcy przyjadą i za mniejszą płacę będą dwa razy więcej robić
kaja
6 lat temu
I chcą zostać imigrantami w tych ,,złych" krajach? Co na to prezydent Duda i Pani Premier przecież u nas takie perspektywy każdego dnia lepsze.
jacekgafa
6 lat temu
stawki na budowach są takie jak w Niemczech przed wojną hehe , żarty ale podam przykład belgi metr cegły klinkierowej układanie 28e i to praca od zaraz murowanie phoroterm czy ytong 14e glazura 20e prosze sie odnieśc do stawek w polsce glazura 20zł wszystko 4 razy wyżej wjec nie mówmy o tym że mamy jakieś szanse z zachodem bo ich poprostu nie mamy
TO BYL WIELKI...
6 lat temu
Nie radze mlodym emigrowac. Lepiej jesc chleb ze smalcem w Polsce niz ciulac dudki za granica (spiac na kupie i znoszac czesto upokorzenia). Poczatkowo wydaje sie, ze tylko chwilowo, nastepnie leci pol roku, rok a za nim cala mlodosc i sila zycia. Znajomi zapominaja, rodzina "odchodzi" i nie wiadomo kiedy zostajemy sami. MY tu na emigracji wiemy jak to jest, lecz czasu nie wrocimy. Pozostaje tylko przestrzegac przed tym krokiem.
bEUMvbij
bania
6 lat temu
wiecie co wam powiem ludzie... chciałbym żeby żyło się wam jak najlepiej... jesteśmy pracowitym, zaradnym narodem, przecież nam się to należy... tylko z tymi rządzącymi coś nie tak, przecież to nasi rodacy, sami ich wybieramy, czy oni nie mają sumienia....widzą jak jest, widzą że ze służba zdrowia kuleje, że nie mamy pracy, niektórzy co do garnka włożyć, że nasi dziadkowie i starsi ludzie ledwo wiążą koniec z końce....jak oni mogą spać spokojnie :(
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić